Americká NASA už byla za dobu své existence viněna z celé řady věcí propojených s mimozemským životem.
Jedním z těch reálněji a tudíž i závažněji působících tvrzení je ovšem to, že americká sonda před čtyřiceti lety objevila na Marsu organické molekuly, které omylem zničila. Je tomu skutečně tak?
Není to tak dávno, co Američané oznámili, že na Marsu objevili složité organické molekuly, které by mohly mít souvislost s existencí života na rudé planetě. Objevily se však informace, že podobný objev NASA učinila už před čtyřiceti lety! Jen cenný materiál neúmyslně zničila.
Američtí vědci se již tehdy domnívali, že sonda Viking 1 organické prvky doveze. Jenže k tomu bohužel nedošlo. Důvodem však nebylo to, že by se na Marsu nenacházely, nýbrž to, že na palubě Vikingu nevydržely.
Možnou odpověď přinesla sonda Phoenix o několik desítek let později, když na rudé planetě objevila perchlorát (chloristan sodný), což je sůl, která má ve vysokých teplotách tendenci explodovat. Zatímco povrch rudé planety je chladný, hlavní instrument na palubě Vikingu – plynový chromatograf a hmotnostní spektrometr (GC/MS) – vzorky půdy z Marsu zahříval.
A protože obsahovaly perchlorát, tak zkrátka nevydržely a shořely. NASA o této události raději pomlčela, což pochopitelně bylo vodou na mlýn všem kritikům a také záhadologům a ufologům, kteří v této události vidí ještě mnohem víc, než stojí v oficiálním vyjádření.
Tak jako tak nezbývá než doufat, že bude podobných neúspěchů a následných zatajování v rámci kosmického programu co nejméně.