Velmi nevydařený den mělo na území dnešního Polska před asi 115 tisíci lety jedno neandrtálské dítě. S největší pravděpodobností ho totiž sežral obří pravěký pták.
Uprostřed jeho kostí byly totiž nalezeny dětské kůstky, jejich stav navíc jasně vypovídal o tom, že prošly trávicím traktem pravěkého zvířete.
Zda-li pták dítě usmrtil není ještě zcela jasné.
Je také možné, že dítě nalezl už mrtvé a až poté ho pozřel. Bez pochyby se ale jedná o první potvrzený případ, který dokazuje, že tito prehistoričtí ptáci měli na jídelníčku i tehdejší lidi. Objevené pozůstatky mají i další prim, jsou to vůbec nejstarší lidské ostatky doposud objevené v Polsku.
Archeologové je odhalili v jeskyni Ciemna. První analýza kostí ukazuje, že dítěti bylo v době smrti mezi pěti a sedmi lety. Odpovídá tomu délka i pórovitost kostí.
Příslušnost dítěte k vývojové větvi neandrtálců je však jistá, potvrzují to také primitivní kamenné nástroje nalezené v těsné blízkosti ostatků. Pro Polsko se jedná o velký nález, doposud bylo totiž na jeho nalezištích objeveno pouze množství kamenných nástrojů, například v blízkosti řeky Vistula.
Veškeré nálezy, spolu s dětskými kůstkami, pocházejí z jižnějších částí Polska, tu severní totiž v době Neandrtalců pokrýval ledovec.