Sdílení myšlenek s ostatními lidmi už možná brzy nebude jen vizí ze sci-fi filmů.
Neurovědci z Washingtonské univerzity a Carneige-Mellonovy univerzity totiž uskutečnili experiment, při kterém se pokusili o trojcestné spojení mozků, díky němuž měli tři lidé sdílet své myšlenky a hrát hru ve stylu Tetrisu. Svou síť pojmenovali BrainNet.
BrainNet pracuje díky kombinaci elektroencefalogramů (EEG) a transkraniální magnetické stimulace (TMS). EEG zaznamenává elektrické impulzy indikující aktivitu mozku a TMS stimuluje neurony pomocí magnetických polí.
Experiment pak vypadal tak, že vědci připojili dva dobrovolníky k EEG a požádali je, aby hráli Tetris. U každého padajícího bloku se pak museli rozhodnout, jestli potřebuje pootočit, či nikoli.
Přitom se dobrovolníci dívali na dvě LED diody, z nichž světlejší (17 Hz) znamenala ano a tmavší (15 Hz) ne. Řešení bylo prostřednictvím internetu odesláno do mozku třetího účastníka, jenž obrazovku s danou hrou vůbec neviděl.
Příjemce potom o (ne)pootočení dílku rozhodl na základě toho, jestli spatřil, nebo nespatřil fosfenový záblesk světla vyvolaný signálem určité frekvence.
https://www.youtube.com/watch?v=ykAGgosRVwY
Celkem se experimentu účastnilo pět různých skupin a přesnost přenosů byla lehce nad 80 %. Vědecký tým chce budoucnu tímto způsobem propojit mnohem více mozků.
Stojí před ním každopádně ještě spousta práce, celý systém trpí novorozeneckými nemocemi a je třeba, aby tuto metody detailně prověřila komunita neurovědců.