Starodávné civilizace dokázaly postavit stavby, nad kterými zůstává dodnes rozum stát. Jedním z nich je i mayské město Tikal, který zůstávalo dlouho dobu skryto před civilizací…
Tikal, starověké mayské město, které leží uprostřed džungle na severu Guatemaly, patří s 576 km2 mezi největší archeologická naleziště na americkém kontinentu. Většinu plochy pokrývá mlžný prales, díky kterému se zde zachovala většina památek.
Stojí zde zhruba 3000 paláců, pyramid, hřišť a termálních lázní. Ve městě žilo kolem 50 000 obyvatel. Vodu získávali ze zarostlých údolí, pomocí drenážních kanálů ji dostávali i do vyvýšených míst.
Tikal je ale oceňován především proto, že se zde zachovalo mnoho mayských textů. Kolem 10. stol. n. l. ale město ze záhadných důvodů zaniklo. Na vině zřejmě bylo proměnlivé klima v pralese. Přestaly se plnit vodní nádrže a obyvatelé museli za vodou jinam.
O znovunalezení města se zasloužila v roce 1848 expedice pod vedením Modesta Mendéze a Ambrosia Tuta. Nejzáhadnější z náboženských budov je 44 metrů vysoký Chrám Velkého jaguára.
Na jeho vrcholu se nachází svatyně, ve které bylo zobrazeno třináct království mayského ráje. Byla zde objevena hrobka panovníka s pohřební výbavou z nefritu, zlata a perel.
Věhlasný záhadolog a kontroverzní švýcarský historik Erich von Däniken tvrdí, že se na některých kresbách uvnitř města objevují tvorové v moderních helmách astronautů.