Přestože rostliny nedisponují nervovou soustavou jako živočichové, dokážou být elektricky aktivní, čehož využili botanici, když vyvíjeli kybernetický organismus, který je z části robotem a z části rostlinou.
Ten se dokáže otáčet za světlem.
Robotika už do světa lidí neodmyslitelně patří a člověk hledá stále další a další způsoby, jak ji využít ke svému prospěchu.
Snaha o robotizaci všeho a všech v okolí už neminula už ani rostliny, které mají být díky robotickému vylepšení schopné usnadňovat práci pěstitelům.
Rostlinné tkáně dokážou dávat elektrické signály v momentě, kdy se změní světlo, teplota nebo stav rostliny. Od této základní znalosti se pak odrazili odborníci z Massachusettského technologického institutu MIT, kteří vytvořili hybrida jménem Elowan.
Jedná se o rostlinu propojenou s robotem, jejíž robotická část čte elektrické signály rostliny a podle nich se pohybuje i s rostlinou směrem ke zdroji světla.
Jde o první krok oboru kyberbotaniky, který si do budoucna klade smělý cíl – vyvinout rostliny s elektronickými čidly. Ty by mohly hned z pole informovat pěstitele o svém stavu a potřebách.