Výzkumníci z University of Southern California zkoumali fosilie pteranodona, jednoho z nejznámějších ptakoješterů, který žil v období křídy na území dnešních USA. Ke svému překvapení objevili v krku pravěkého tvora obrovský zub, který kvalifikovali jako žraločí.
Vědci se domnívají, že umístěná zubu je důkazem toho, že na pteranodona zaútočil žralok vyskočivší z vody.
Fosilie pteranodona, již vědci zkoumali, byla objevena již před 50 lety, nyní však bylo rozhodnuto, že se nález opět prozkoumá.
Mezi krčními obratli tohoto mohutného tvora přezdívaného Král oblohy pak při bližším zkoumání vědci objevili zaklíněný velký zub, jenž patřil žralokovi.
Konkrétně se mělo jednat o Cretoxyrhina mantelli, který měl mít stejnou sílu a velikost jako dnešní žralok bílý.
Teorie o žralokovi, který na pteranodona vyskočí z vody není neuvěřitelná, ostatně dnešní žraloci se k této lovecké taktiky užívají při lovu mořských ptáků.
Vědci sice přiznávají, že vysvětlení toho, jak se zub dostal mezi obratle prehistorického ptakoještěra, může být i jiné, ovšem nejvíce se přiklání právě k této teorii.
„Existují dnes žraloci, kteří loví mořské ptáky? Ano, existují. Je toto chování unikátní, nebo velcí žraloci lovili podobným způsobem mořské ptáky už před miliony let?
Druhá možnost je správná.“ prohlásil vedoucí výzkumné skupiny Michael Habib. „Víme, že žraloci lovili létací zvířata již před 80 miliony let.“