Ruiny inckého kultovního města, postaveného okolo roku 1430, leží ve výšce 2430 metrů nad mořem. Dlouhá staletí bylo město skryto v pralese, než do něj pronikl německý podnikatel Augustin Berns, který si ale svůj nález ponechal pro sebe.
O znovuobjevení se pak postaral v roce 1911 americký archeolog Hiram Bingham (1875–1956), který předpokládal, že místo sloužilo jako klášter. Našlo se zde totiž velké množství ženských koster. Přesný účel stavby ale zůstává i nadále záhadou.
Místo bylo postaveno za použití kvádrového zdiva, tvořeného z opracovaných kamenů bez použití malty nebo jiného pojiva.
Stále se spekuluje, proč bylo místo tak narychlo opuštěno. Nejčastějšími teoriemi zůstávají vzájemná válka mezi kmeny, epidemie nebo znesvěcení posvátného místa.
V roce 2010 se postaral o senzaci francouzský inženýr Davis Crespy, který si na místě povšiml zvláštního výklenku. Podle vědců se za zdí nachází schodiště, vedoucí do pohřební komory.
Teoreticky by se v ní mělo skrývat velké množství drahých kovů, zvláště zlata a stříbra.
Známý záhadolog Erich von Däniken (*1935) vyzdvihuje nálezy zvláštních předmětů, které zde nalezl americký výzkumník Hiram Bingham. Údajně jich bylo na 156 a všechny měly tvar disku o velikosti zploštělého tenisového míčku.
Některé z nich jsou ze zvláštního zeleného, téměř průhledného materiálu. Disky jsou velmi podobné současným pozorování UFO. Je možné, že s nimi Inkové byli v kontaktu?