Obyvatelé Ústí na Labem jsou roku 1842 na nejvyšší míru rozrušeni – zříceninami hradu Střekova se toulá záhadná bílá postava! Je to snad proslulé místní strašidlo?
Pověst vypráví o nevěstě krutého hradního pána Kuby Střekovského, která z nešťastné lásky k prostému podkonímu skočila ze střekovských hradeb. Může jít o její přízrak?
Ubohý podkoní byl posléze pomstychtivým šlechticem utýrán k smrti v hradní věži. A právě tam se prý duch zoufalé nevěsty pokouší proniknout. Kuba Střekovský je historicky doloženou postavou. Má tedy pravdu i pověst o jeho nevěstě a nešťastné smrti? Bloudilo snad hradními ruinami opravdové strašidlo?
Lidé první poloviny 19. století jsou sice velcí romantici, ale také zastánci rozumu, který snad už definitivně zvítězil nad středověkým tmářstvím. Mají teď přijmout fakt, že je všechno jinak a strašidla nejsou jen výplodem pobloudilých myslí? Nemusejí.
„Strašidlo“ není totiž podle všeho nikdo jiný než hudební skladatel Richard Wagner (1813 – 1883).
Slavný německý umělec, zabalen v bílém přehozu (podle jiného podání dokonce v prostěradle!), údajně bloumá hradem a hledá v romantických zříceninách inspiraci pro svá heroická díla! Děčíňanům se sice postará o nemalé pozdvižení, ale múzu prý nakonec najde.
Na základě svého střekovského dobrodružství údajně složí operu Tannhäuser. Zdá se tedy, že za některá mystéria duchové nemohou…