Rotundu sv. Martina, dnes nejstarší a největší rotundu v Praze, si v průběhu staletí užila své.
Stala se například i vojenským skladem střelného prachu, obydlím, nejrůznějším skladištěm, aby následně byla znovu obnovována a upravována až do současného stavu. Jaké záhady jsou s ní spjaty?
Původně jako farní kostelík, má rotunda na Vyšehradě téměř metrové zdi, při vnitřním průměru cca. 6,5 metru. Není divu, že se k této staré památce váže celá řada příběhů, ostatně jako i k celému Vyšehradu.
Ten coby pevnost zažil nemálo vojenských střetů, ve kterých bylo mnoho mrtvých. Proto se někdy může náhodnému pozdnímu návštěvníkovi úderem půlnoci zjevit neobvyklý úkaz.
Kolem rotundy prý náhle vzplane ohňový kruh, který však nepálí, neboť jde o studený oheň. Je to moment, kdy je nejlépe včas vzít nohy na ramena. Poté mají lidské kosti, zahrabané bez ladu v podzemí, údajně ožívat a vyletovat nad povrch.
Za hlasitého chrastění s prý začínají navzájem hledat a skládat do podoby koster, včetně lebek. Poté následuje jakýsi roj či tanec kostlivců v okolí rotundy. Ten nakonec údajně skončí opět jejich rozpadem a jednotlivé kosti prý zase mizí pod zemí.
Jistě zážitek, o který není co stát.