Zámek Zelená Hora u Nepomuka v Plzeňském kraji, byl jako celá řada jiných zámků, původně hradem. Ještě předtím, někdy ve 13. století zde jako úkryt ve válečných dobách stával jen opevněný kostel. Dnes zámek patří přilehlé obci Klášter.
Ale jako nerychlejší odkaz na tento objekt poslouží zmínka o filmu „Černí baroni“, natočený v reálných kulisách skutečného vojenského pomocného praporu, nazývaný zkratkou PTP.
Ale vraťme se do historie. Mezi léty 1726-1735 byl pánem tohoto zámku velice úspěšný hrabě, politik a místodržící Adolf Bernard z Martinic, tehdejší největší hodnostář. Často jej navštěvovali králové a císaři, a tak si zakládal na svém postavení.
S manželkou Marií Eliškou Jorgerovnou z Toletu vychovávali jediné dítě, a to dceru Marii Dominiku. Když dospěla, zamilovala se přes odpor rodičů do místního myslivce. A tu začíná příběh komnaty, zvané „Černý pokoj“.
Zde spolu milenci počali dítě. Marie doufala, že po narození vnuka se otec obměkčí a dá svolení k sňatku. To však hrabě Bernard při svém postavení nemohl připustit, i když se za mladé přimlouvala i jeho manželka. A tak zakrátko byl mladý myslivec nalezen mrtvý v lese, údajně zabitý pytláky.
Tomu však Marie Dominika nikdy neuvěřila a ve svém žalu předčasně porodila právě v onom černém pokoji. Dítě se narodilo slabé a záhy zemřelo, aniž by jej Marie Dominika vůbec spatřila.
Aby zmizeli všechny stopy po této události, nařídil otec, zazdít dítě do zdi za krbem černého pokoje. Manželka hraběte se spolu s dcerou trápili. Dcera rezolutně odmítala celou řadu urozených a bohatých nápadníků, které ji nabízeli.
A tak, když její matka Marie Eliška předčasně zemřela, vstoupila Marie Dominika jako řeholnice do kláštera v Brně. Odtud potom ještě po dlouhá léta spravovala zděděné panství.
Po své smrti se prý na zámek Zelená Hora vrátila její duše. Obraz řeholnice Marie Dominiky, namalovaný malířem Martinem Unterbergem v roce 1769, prý skutečně visel léta nad krbem v Černém pokoji.
Ale přespávat v této rohové místnosti prý nikdo neměl odvahu. Údajně v noci její duch vystupoval z obrazu a v černém hábitu po nocích bloudíval chodbami zámku. S hlasitým nářkem hledala matka svého potomka.
Snad se jí již podařilo nalézt ostatky svého dítěte, aby její duše došla věčného odpočinku.
V Černém pokoji později vznikla knihovna. Jeho historie je ještě bohatší, neboť právě v této rohové místnosti se konalo setkání českých pánů a byla zde zformována opozice proti králi Jiřímu z Poděbrad (1420-1471), tzv. Zelenohorská jednota. A zdejší nález Zelenohorského rukopisu také není třeba představovat.