Jižní Korea má zvláštní dlouholetou tradici, která říká, že když se narodí dítě, automaticky se mu k věku připočte jeden rok. Čerstvý novorozenec je tak hned od narození úředně považován za jednoleté batole.
Aby toho nebylo málo, další rok se dětem přidává také 1. ledna. Všichni Jihokorejci jsou tak oficiálně o dva roky starší, než je jejich skutečný biologický věk.
Bizarnost tohoto systému demonstruje například Lee Dong Kila, kterému se 31. prosince narodila dcera a hned obdržel spoustu blahopřání k tomu, že jeho dcera má jeden rok.
O půlnoci, pouhé dvě hodiny po narození dívky, pak Lee obdržel další blahopřání, tentokrát k tomu, že má novorozenec 2 roky.
„Říkal jsem si, tak jo. Teď má dva roky, i když jsou to jen dvě hodiny od toho, co se narodila. Co to, sakra, je?“ podivoval se novopečený otec.
Původ této tradice je těžké přesně vypátrat. Přidávání jednoho roku po narození může být spojené s tím, že skoro jeden rok dítě stráví v děloze nebo s tím, že starý asijský numerický systém nemá číslici nula.
Vysvětlení toho, proč se dětem přidává další rok na Nový rok je ještě těžší. Mohlo by to být z důvodu, že staří Korejci se nestarali o to, v jaký den se přesně narodili, a tak za své narozeniny prostě označili 1. ledna.
Tato tradice čelí v posledních letech stále větší kritice.
Na začátku letošního roku dokonce politik Hwang Ju-hong předložil návrh zákona, který požaduje, aby bylo v oficiálních dokumentech uváděn místo „korejského věku“ oficiální věk daného člověka.
Vzhledem k tomu, jak je tento systém zakořeněný, však jeho revize bude pravděpodobně trvat nějaký čas.