Katolická víra to na území dnešního Vietnamu dlouho nemá lehké. Od 17. století, kdy ji zde šíří především francouzští kolonizátoři, je spíše tolerována, než že by měla nějakou výraznou podporu.
A právě v době největšího útlaku vznikne poutní místo, které je dnes známé po celém světě. Co se stalo v La Vang?
Na konci 18. století vyvolávají spolupracovníci tehdejšího krále velké nepokoje zaměřené proti cizincům a katolíkům obzvlášť.
Dochází dokonce k vydání protikatolického patentu, k vypalování kostelů a rozsáhlému vraždění a pronásledování všech lidí katolické víry.
Jedna taková skupina prchá během těchto událostí do hor v centrálním Vietnamu, kde se shromažďují kolem jednoho výrazného stromu a tráví dlouhé chvíle v modlitbách.
„Jednoho dne, když se komunita shromáždila, aby se společně modlila růženec, objevilo se zjevení krásné Paní, která je zahrnovala slovy lásky a útěchy,“ uvádí americká katolická publicistka Eleonore Villarrubia (*1939) s tím, že Bohorodička učinila také několik zázračných uzdravení. Jak místo tohoto údajného zjevení vypadá dnes?
POUTNÍCI TAM STÁLE PŘICHÁZEJÍ
V místě, kde se vše odehrálo, později vzniká malá kaple, ke které se sjíždějí poutníci z celého Vietnamu. Zemí se šíří zprávy, že v La Vang se i nadále zjevuje Panna Marie a z boží vůle koná zázračná uzdravení.
V roce 1805 přichází do La Vangu královští vojáci. Zapalují svatyni a vraždí několik desítek věřících. Jenže tradici se vymýtit nepodaří. Pronásledování křesťanů slábne a v La Vang je postaven nový kostel.
A i když je o desítky let později zničen, tentokrát během války mezi severním a jižním Vietnamem, místo se znovu podaří obnovit. Místní tak věří, že na jeho slávu dohlíží sama Panna Marie, která se tam zjevuje těm, kteří se k ní upřímně a pevně modlí.
Navzdory tomu církev zjevení z La Vang nikdy oficiálně neuznala. A to i přes to, že papež Jan Pavel II. (1920-2005) připustil v roce 1998 náboženský význam tohoto místa.
Existují snad ale i přesto mezi duchovními nějaké pochybnosti o tom, co se tam stalo?