Geologické ostatky prastarého kontinentu, který byl kdysi součástí zemského povrchu a zmizel před asi sto padesáti miliony lety, vyzdvihli vědci z moře z Baffinova ostrova v severní Kanadě.
Kameny, které objevily, byly součástí kontinentu pojmenovaného Severoatlanstký kratón. Vědci tak teď mají k dispozici nové informace o tomto záhadném kusu Země.
Podle doposud známých informací se tento kontinent rozkládal přibližně mezi Skotskem a Grónskem. Tento nový objev však napovídá, že byl kontinent o asi desetinu větší a dosáhl právě až k Baffinovu ostrovu.
Vědci také vůbec poprvé objevily horniny Seveoatlantského kratónu v takové hloubce a předpokládají, že jim tyto horniny předají mnohem více informací o záhadné minulosti tohoto kratónu.
ŠŤASTNÁ NÁHODA
„S těmito novými poznatky budeme schopni zjistit více o tom, jak kontinent doopravdy vypadal a jaké formy života ho obývaly,“ uvedla členka výzkumného geologického týmu Maya Kapylova.
Horninu vědci navíc objevili jen šťastnou náhodou, původní cíl jejich výpravy do hlubin kolem Baffinova ostrova byl totiž úplně jiný. Pátrání po starých kontinentech a jejich tajemných příbězích je složité. A navíc se jedná o závod s časem.
Horniny, které je tvořily, ohrožuje mnoho faktorů. Mezi ně patří i další radioaktivní horniny, které je rozkládají. Pod současným zemským povrchem se podobných kontinentů ukrývá více, část jiného objevili vědci loni v Evropě.