Archeologové někdy odhalí neuvěřitelné objevy. Jeden takový se v roce 2010 podařil u nizozemského města Maastricht, kde bylo nalezeno 51 koňských koster, zakopaných v řadě za sebou! Zabila zvířata epidemie, či padla v bitvě?
A kdo je pohřbil do masového hrobu, který je prý největším koňským hrobem v Evropě?
Je červen roku 2010 a letní slunce pálí jako o život.
Na poli u Borgharenu asi 3 kilometry od nizozemského města Maastricht je i přesto rušno – brzy tu mají proběhnout stavební úpravy koryta řeky Mázy, proto zde archeologové provádějí záchranný archeologický výzkum.
Když noří lopaty do země a odkrývají tuny zeminy, narážejí na kostru koně! A poté na další a další koňské ostatky! „Už od první lopaty jsme objevovali koně, koně a další koně,“ citují později média hlavní archeoložku Angelu Simons.
Nakonec je odhaleno 51 koster, které jsou zakopány v příkopu, dlouhém více než 40 metrů! Nejsou tu ovšem nalezeny žádné lidské ostatky, sedla ani uzdy, objeveno je jenom několik podkov. Podle nizozemských archeologů jde o největší masový koňský hrob v Evropě! Kdo tu všechny ty koně zakopal?
ZABILA JE BITVA, NEBO NEMOC?
Rozbor pomocí radiouhlíkové metody odhaluje, že ostatky pocházejí ze 17. století, ale není jasné, jestli koně zemřeli na epidemii, či se stali obětí bitvy. V jedné lebce je však nalezena kulka. Archeoložka Simons proto soudí, že kůň byl zastřelen.
Struktura koster naznačuje, že šlo o jezdecké koně. Jejich hrob vykazuje známky spěšného pohřbu, protože těla nejsou uspořádána a často se překrývají. Koně byli zřejmě rychle zakopáni kvůli strachu z nákazy, kterou mohlo vyvolat velké množství tlejících těl.
„Je snadné si představit, že právě takto se muži z kavalerie zbavovali mrtvých koní v době války,“ naznačuje archeoložka.
Pokud koně zahynuli v bitvě, mohlo k tomu údajně dojít roku 1632 při „osmdesátileté válce“ o holandskou nezávislost (1568–1648), kdy holandští rebelové u Borgharenu odrazili útok španělského jezdectva.
Další možností má být rok 1673, kdy armáda francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715) obléhala Maastricht. Podle archeologů totiž mohou mít koňské kostry souvislost s ostatky francouzských vojáků, nalezenými v Borgharenu roku 2004.
Lenka Kabeláčová