V prastarém uzbeckém městě Samarkand je uloženo tělo krutého dobyvatele, který si rozhodně nepřál být při věčném odpočinku rušen. Jeho hrobku zdobí varovné nápisy určené těm, kteří by přeci jen chtěli hrob otevřít.
A historie ukazuje, že Tamerlánův hněv se může projevil i stovky let po jeho smrti.
Na území dnešního Íránu, Turkmenistánu, Uzbekistánu a Afghánistánu ve 14. století vzniká obrovská Tímúrovská říše, kterou zakládá významný turkický vojevůdce Tamerlán (1336–1405).
Za svého života je znám jako schopný a také velice krutý dobyvatel, kterého mnozí oprávněně obávají. A stejný strach by měla vzbudit také slova vytesaná na jeho hrobce a rakvi. „Když vstanu z mrtvých, svět se bude otřásat,“ varuje nápis.
„Když kdokoli otevře moji hrobku, vypustí na sebe útočníka hroznějšího než jsem já,“ píše se na hrobě dále.
PERSIE V OHROŽENÍ
Tohoto varování nedbá mocný vládce Persie Nader Shah (1688–1747), který v roce 1740 vnikl do hrobky a odnesl z ní nefritovou desku.
Když deska dorazí do perského hlavního města, téměř okamžitě Naderův syn těžce onemocní a situace v Persii se začne zhoršovat do té míry, že poradci vladaře začnou naléhavě prosit, aby desku vrátil zpět do hrobku.
Nader Shah jim nakonec vyhoví a poté, co se deska vrátí do Samarkandu, hlavního města Tímúrovské říše, se jeho syn začne zotavovat. Sám Shah je však jen o několik let později zavražděn. Stal se první obětí kletby, nebo jeho smrt se slovy na hrobě nesouvisí?
KLETBA MĚNÍ VÁLKU
Další, koho Tamerlánova hrozba nezastraší, jsou sovětští antropologové Michail Michajlovič Gerasimov (1907–1970) a Lev Vasiljevič Ošanin (1884–1962).
Dobyvatelův hrob otevírají 19. června 1941, přičemž za účelem dalšího výzkumu také exhumují jeho tělo. O tři dny později je Sovětský svaz napaden vojsky Třetí říše. Operace Barbarossa je největší a nejhroznější vojenskou invazí, jakou kdy dnešní Rusko zažilo.
Naplnila se Tamerlánova kletba? Slova o ní se dostanou také k uším tehdejšího premiéra Sovětského svazu Josifa Stalina (1878–1953), který nařídí tělo Tamerlána znovu pohřbít.
Pohřeb s veškerými islámskými rituály se uskuteční v listopadu roku 1942. Jen několik dnů poté Sověti získají převahu nad Němci v rozhodující bitvě o Stalingrad, která o pár týdnů později končí sovětským vítězstvím. Přispěl k tomu právě Tamerlánův pohřeb?