V poštovních schránkách náhodných příjemců z celého světa se v posledních dnech začínají objevovat podezřelé balíčky z Číny a úřady se nyní snaží zjistit, co jsou tajemné zásilky se semeny zač, proč byly odeslány a zda představují nějaké riziko.
Zásilky už dorazily na Nový Zéland, do USA, Kanady, Velké Británie a některých dalších evropských zemí.
Obálky přicházejí do náhodných domácností a podle označení na obálkách mají být uvnitř šperky či hračky, ve skutečnosti ale obsahují sáčky s různými semeny.
Označením zásilek se odesílatelé zřejmě snaží obejít omezení přepravy semen do zahraničí. Jaký mohou mít neznámá semena účel? A proč by je kdokoliv odesílal náhodným příjemcům na opačný konec světa?
ŽERT, ČI ÚTOK?
Mezinárodní autority se nyní pokoušejí určit, kdo by za tajemné balíčky mohl být zodpovědný „Biologická bezpečnost má zásadní význam,.
Abychom ochránili domácí rostliny a živočichy, máme zavedené důkladné kontroly, a to i pro online prodej rostlin,“ zaznívá z britského ministerstva životního prostředí.
To zároveň občany nabádá, aby za žádných okolností semena nikam nezasazovali a zásilku nahlásili místním orgánům.
Zatím není známo, jak odesílatelé vlastně získali adresy příjemců a mluvčí čínského ministerstva zahraničí pro změnu tvrdí, že čínské adresy odesílatelů byly falšovány.
To vše vyvolává divoké spekulace a objevují se dokonce obavy, že by mohlo jít o akt bioterorismu.
„Nemáme dostatek informací, abychom mohli vyhodnotit, jestli se jedná o podvod, žert, internetový podvod nebo akt zemědělského bioterorismu,“ klidní rozvášněné publikum Ryan Quarles komisař pro zemědělství americkém státě Kentucky.
Eva Soukupová