I když se kopec Bořeň u Bíliny nedá co do monumentálního a ojedinělého vzhledu srovnávat s horou tyčící se v USA, přesto se najdou mezi nimi jednotné prvky.
Ať je to určitá vizuální podobnost, ale především složení jejich hornin či výzkumná činnost našeho mladého vědce.
ĎÁBLOVA HORA
Tento úchvatný geologický útvar se nachází ve státě Wiomingu na kraji Bear Lodge Mountains a Black Hills. Hora se tyčí nad okolním terénem do výšky přes 300 metrů. Vzhledem připomíná například vysoký pařez s plošinou nahoře.
Tento útvar se zvrásněným obvodem byl původními obyvateli, místními indiány, považován za posvátnou horu. Také se po velmi dlouhou dobu nikomu pro jeho náročnost nedařilo jej horolezecky dobýt.
Dnes je pro svoji exotickou krásu obdivován tisíci turisty, kteří se přijíždějí pokochat pohledem na dech beroucí vzhled.
Je pozoruhodné, že dohady o záhadě původu hory pomáhal objasnil i český geolog Závada. Demonstroval svůj výzkum na pokusech se sádrou nahrazující magma na hydraulickém lisu. Do modelu vulkanického kráteru tak vtlačil imitaci žhavé lávy.
Opíral se přitom o poznatky z české hory Bořeň, která má totožné složení hornin, jako americký protějšek. Jak je vidět na první pohled, Ďáblova věž má totožné mohutné vulkanické sloupy, stejné jako Bořeň.
Tento kopec se nachází na okraji Českého středohoří nad městem Bílina. Je také výraznou siluetou kraje. Na rozdíl od americké hory je ta naše přístupnější a mohou se z ní turisté rozhlížet daleko po kraji.
PŮVOD JMÉNA OBOU HOR
Název Ďáblova věž, i když se může jevit jako dílo ďábla, zřejmě vznikl nepřesným překladem z indiánského nářečí. Indiáni měli na mysli spíše medvěda a jejich verze se odvíjela od legendy o vzniku věže.
Tehdy byla náhorní plošina ještě nízko nad zemí a chodili si sem hrát děti indiánů. Jednou tam pobývalo sedm dívek, když je vyčenichali medvědi. Děti se začaly úpěnlivě modlit za svoji záchranu a byly vyslyšeny. Hora se náhle začala od země zdvihat do výšky.
Jak se rozzuření medvědi na horu dobývali, zanechali po obvodu široké, jasně viditelné škrábance. Dívky se dostaly až k obloze a přestoupily na ni v podobě hvězd – Plejád. Takže původní indiánské jméno hory mělo být zřejmě něco jako Medvědí brloh.
Novodobé legendy se opírají o módní trendy a tak prý rovná plošina slouží jako základna UFO, jsou prý vidět i záhadné záblesky apod. Ale staří indiáni by spíše dali na ty Plejády.
Také název naší hory Bořeň má svůj původ v historických legendách. Sahá až do doby knížete Kroka, údajně žijícího u Zbečna nad Berounkou. Když lidem uznávaný vojvoda Lech zemřel, vydala se truchlící manželka Bořena dál do kraje.
Došla až ke zmíněnému kopci, aby se porozhlédla po kraji. Pod sebou spatřila řeku Bílinu, ze které právě vystupovaly vodní výpary. Tu prý v oparu se jí zjevila šedivá hlava jejího muže. Bořena se v zoufalství vrhla ze skály. A protože ji lid měl v lásce, pojmenovaly horu jejím jménem.