Strom, pod kterým na hromadě leží lidské i zvířecí kostry. Právě tak popisují obyvatelé odlehlých končin jižní Afriky nebezpečnou záhadu zvanou umdhlebe.
Umdhlebe poprvé popsal misionář Henry Callaway v roce 1870 ve své knize o náboženství v této oblasti. Strom, který mu ukázali domorodci, nevypadal sám o sobě nijak zvláštně. Zlověstným znamením však byly hromady kostí, které pod ním ležely.
Smrt vyčerpáním
Podle Callawaye kolem sebe Umdhlebe šíří smrtelně jedovatý plyn. Ten dokáže v mžiku zabít malá zvířata a ptáky, které se ke stromu přiblíží. Silně však působí i na větší tvory a také na lidi.
Pokud se neopatrný člověk dostane na dosah plynů, které jako by vycházely z celého stromu, tak mu nejprve zrudnou oči a dostaví se bolestivé horečky a několikadenní delirium.
Kdo se výparů nadýchá více, toho čeká téměř neodvratná smrt. Otrávený člověk prý vůbec nedokáže spát a bez naděje na vyléčení nakonec zemře na celkovou únavu.
Jediným lékem, který může otráveného nebožáka ze spárů Umdhlebe zachránit, je ovoce, které roste na stromě. Dostat se až k němu a nezaplatit za to životem je prý však téměř nemožné. Smrtící strom kromě Callawaye popsalo později i několik dalších cestovatelů. Dnes už ho ale nejspíše nikdo dlouho neviděl.