Dřívější datování stáří slavného Turínského plátna, které jeho vznik umisťuje do 13.. či 14. století, bylo na základě nových informací zpochybněno. Vědci prý k analýze neodebrali dostatečně reprezentativní vzorky.
V roce 1988 byla provedena studie světoznámého Turínského plátna, které je mnohými považováno za skutečné pohřební plátno samotného Ježíše.
Při studii ovšem vychází najevo, že plátno pochází z let 1260 až 1390, což naznačuje, že se ve skutečnosti jedná o středověký padělek.
POMOHL AŽ ZÁKON
Tato studie byla před nedávnem zpochybněna a její výsledky ostře kritizovány jako nespolehlivé.
Za vším stojí francouzský historik Tristan Casabianca, kterému se podaří zjistit, že vzorky, podle nichž bylo datování provedeno, byly odebrány ze samého okraje plátna. Není přitom jediný, kdo měl o původním datování jiisté pochybnosti.
Různí vědci se téměř 30 let marně dožadovali surových dat ze tří laboratoří, kde byly testy provedeny, a Britského muzea jakožto dozorující instituce. Až díky právní žádosti na základě zákona o svobodnému přístupu k informacím, kterou Casabianca podal, se tata data podařilo získat. A podle zjištění Casabiancova výzkumného týmu je nelze považovat za spolehlivé.
VÝSLEDKŮM SE NEDÁ VĚŘIT
Všechny odebrané vzorky totiž pocházely z jednoho okraje plátna. Casabianca přitom věří, že výsledky mohly být ovlivněny požárem v Saint-Chapelle v roce 1532, který plátno poškodil.
„Testované vzorky jsou zjevně heterogenní z mnoha různých dat,“ tvrdí Casabianca. „Neexistuje žádná záruka, že všechny tyto vzorky odebrané z jednoho konce plátna jsou reprezentativní pro celou látku.
Není proto možné dospět k závěru, že turínské plátno pochází ze středověku.“ Mohlo by přeci jen pocházet až z počátků našeho letopočtu?