Jak vlastně vznikaly jeskynní malby? Nejrůznější techniky a nástroje k tomu využité se archeologům podařilo odhalit a popsat. Nyní často historici debatují o stavu, ve kterém lidé jeskynní malby tvořily. Podle některých byly autoři často pod vlivem omamných látek.
Toto téma znovu otevřel tým, který zkoumá jeskynní malby v americké Kalifornii, které zde před několika staletími zanechali původní obyvatelé. V jeskyni, které se přezdívá Pinwheel Cave, se tu nacházejí podivné obrazy.
Patří mezi ně červená spirála, podle které byla jeskyně pojmenovaná, nebo kresba připomínající rudého motýla s velkýma očima. Význam těchto maleb je stejnou záhadou jako stav mysli těch, kteří je stvořili.
Zachycení halucinací
To, že právě kresby v Pinwheel Cave nakreslili lidé pod vlivem omamných látek, naznačují přes 400 let staré rozžvýkané listy durmanu, které se zachovaly v prasklinách v kameni. Durman obsahuje silné omamné a halucinogenní látky.
A právě obrazy zjevené halucinacemi pak měli tehdejší lidé přenášet na stěny jeskyně. Kromě durmanu našli vědci v jeskyních i stopy dalších známých přírodních drog.
Podle nové vědecké teorie tak lidé využívaly tyto látky k získání stavu, který jim zjevil halucinogenní obrazy. Ty poté zaznamenaly na stěny jeskyně a dlouhodobě je využívaly k magickým rituálům, které tak mohly vykonat bez nutnosti další konzumace drogy.