Pozoruhodný objev učinili v posledním roce archeologové ve starověkém tureckém měste Stratonikeia. Odhalili zde celkem čtyřicet tři kamených masek starých přes 2000 let. Ačkoliv je jejich účel nejasný, pravděpodobně sloužily k magickým rituálům.
Odborníci pracují na detailním zkoumání i restauraci masek, které se v budoucnu mají dostat k návštěvníkům muzeí.
Už dlouho se daří plnit muzejní výstavy díky nejrůznějším nálezům z oblasti okolo města Stratnikeia, které je na seznamu UNESCO. Ve městě byly nalezeny nejrůznější vzácné předměty z různých historických období a od různých civilizací. Od Římanů po Otomany.
Lidé a nelidé
Masky mají nejrůznější výrazy, od klidných až po divoké. A ačkoliv jednou z teorií je, že byly nějakým způsobem využívány k divadelním představením, není vyloučené ani to, že sloužily k zatím neznámým magickým nebo náboženským rituálům.
Této teorii napomáhá také fakt, že některé z nich představují obličeje, které nepůsobí zcela lidsky. Možná jde o znázornění bohů nebo jiných nadpřirozených bytostí, jejichž úctu si majitelé masek chtěli zasloužit.
Na vysvětlení skutečného účelu tajemných masek si ale budeme muset ještě počkat. Jisté je v současnosti jen to, že tyto kamenné tváře působí opravdu tajemně. A je možné, že za svými tvrdými výrazy i nějakou skutečnou záhadu skrývají.