Edward Kelly byl anglický alchymista, který velkou část svého života spojil s Čechami v době vlády císaře Rudolfa II. Řekne – li se o někom, že byl v 16. století alchymistou, potom je před námi nejspíš kombinace vědce a dobrodruha.
O Kellym to platí mírou vrchovatou.
Do rudolfínské Prahy se sebevědomý a vzdělaný Angličan (ačkoli magisterská studia na oxfordské univerzitě nikdy nedokončil) dostal v roce 1584. Na přímluvu známého lékaře Tadeáše Hájka z Hájku se brzy dočkal audience u císaře Rudolfa II. Nakonec však dal svoje alchymistické schopnosti do služeb dvou pánů.
Kromě císařského dvora Kelly pracoval i pro vlivného velmože Viléma z Rožmberka.
Alchymista – podnikatel
Pro císařskou i rožmberskou pokladnici byl atraktivní zejména jeden Kellyho „vědecký“ pokus, při kterém proměňoval běžné kovy ve zlato.
S nadsázkou řečeno, bylo to zlaté období jeho života, kdy úspěšně rozmnožoval majetek a stal se i členem české stavovské obce.
Vlastnil hrádek na venkově, mlýn, pivovar a tucet domů. Slavil též úspěch mezi ženami. S jednou z nich, jistou Johanou Westonovou z Mostu se i oženil. Možná pro ni, ale určitě pro císaře se snažil vyrobit elixír mládí.
Kellyho kletba
Nad Kellym se ovšem začala hromadit temná mračna. Jeho oblíbenost u císaře klesala, navíc se zapletl do souboje s dvorním úředníkem. Následovalo zatčení, vězení na hradě Křivoklát, pokus o útěk a poté převezení na mostecký hrad Hněvín.
Kelly zde, mimo jiné, sepsal traktát o kameni mudrců a prováděl různé pokusy. Taky však pilně připravoval svůj další útěk.
Ani ten se však nezdařil. Navíc si při něm přivodil bolestivé zranění. Tečku za svým životem se rozhodl Kelly učinit sám. Sáhl po číši s otráveným nápojem, zemřel 1. listopadu 1597. Před svou smrtí však ještě proklel hrad Hněvín i město Most.
Buď jak buď, mnoho se z kletby magistra Kellyho v následujících letech splnilo. Hrad Hněvín byl zbourán v letech 1651 až 1653. V roce 1965 začala demolice historického Mostu, který musel ustoupit plánům na těžbu hnědého uhlí.