Benátský most Rialto zajišťoval do roku 1854 jediné přemostění Velkého kanálu ve slavném městě na laguně. Jeho stavba nebyla vůbec jednoduchá. Podle legendy se v ní angažoval samotný ďábel.
Stavitel, který na stavbu mostu dohlížel, měl velmi těžkou práci. Stále se mu totiž nedařilo překlenout Velký kanál. V průběhu dne most spojil oba břehy kanálu, v noci se ovšem jeho stavba zhroutila? Kde udělali signori zedníci a projektanti z Benátek chybu?
PAKT S ĎÁBLEM
Chyba nebyla na straně stavitele, protože most ničil ďábel. Bylo tak třeba uzavřít pakt s ďáblem, pokud měl být most dokončený v termínu. Stavitel se s ďáblem dohodl na kompromisu:
ďábel nechá stavitele most dokončit, pouze si vezme první „duši“, která jako první po hotovém mostě přejde. Nastal souboj lidského a ďábelského intelektu.
Stavitel nechal ráno na most napochodovat kohouta, duše jako duše… Ďábel reagoval krutou lstí. Vylákal na dokončený most stavitelovu ženu. Most se zřítil, nebohá žena v troskách zemřela.
ČÍSLO BENÁTSKÉ ŠELMY
Most Rialto se za cenu této oběti nakonec podařilo dokončit. Zdálo se, že ďábel v roli nechtěného subdodavatele stavebních prací je jen dávná legenda. Až do roku 1444… Tehdy z mostu sledovalo slavnostní defilé gondol na Velkém kanálu značné množství lidí.
Most nevydržel jejich váhu a zřítil se. Možná, že ďábelské číslo (biblické číslo šelmy) v Benátkách není obligátní číselná řada 666, ale 444.
V takovém případě mohou být nyní návštěvníci Benátek, kteří vstupují na most Rialto, v bezpečí. Minimálně až do roku 2444. V tomto roce by to asi chtělo dát na most zákazovou tabulku… Ďábel nikdy nespí!