Asteroid o velikosti přes jeden kilometr bezpečně proletí kolem Země a vrátí se za dalších 83 let. Objekt spadá do kategorie potenciálně nebezpečných asteroidů, které by se jednou mohly srazit ze Zemí.
Zatím nejblíže se však dostal na vzdálenost 1.1 milionu kilometrů.
Nový filmový hit K zemi hleď! (originální název Don’t Look Up, pozn. red.) v humorném duchu vykresluje scénář, v němž se k Zemi nezadržitelně řítí kometa, která má způsobit katastrofu apokalyptických rozměrů.
Fakt, že podobná potenciálně nebezpečná vesmírná tělesa neexistují pouze na filmovém plátně, ale i ve skutečnosti, připomíná asteroid s označením (7482) 1994 PC1, který v blízkosti Země prosviští v úterý 18. ledna 2022 krátce před jedenáctou hodinou večerní.
ZATÍM BEZPEČNÝ
Přestože asteroid kolem planety proletí ve vzdálenosti asi pětkrát větší, než je vzdálenost Měsíce a Země, řadí se stále mezi blízkozemský potenciálně nebezpečné objekty.
Je asi 1.1 kilometru široký a jeho kolize se Zemí by mohla ukončit život na planetě, jak ho známe nyní. „Poslední těsné přiblížení se odehrálo před 89 lety 17. ledna 1933 na o něco menší (ale stále velmi bezpečnou) vzdálenost 1,1 milionu kilometrů.
Další přiblížení na podobnou vzdálenost od Země se očekává 18. ledna 2105,“ informuje server Science Alert.
Další blízký průlet tedy lze očekávat za 83 let, což znamená, že si s (7482) 1994 PC1 zase chvíli nemusíme lámat hlavu. Podobných potenciálních hrozeb však astronomové evidují celou řadu a není pochyb o tom, že jednou kolize se Zemí bude hrozbou zcela reálnou. Otázkou tedy není zda, ale kdy.
TEST JIŽ LETOS V ZÁŘÍ
Odborníci proto spojili své síly ve snaze otestovat schopnost pozemských technologií možné ničivé srážce s vesmírným tělesem předejít a zrodila se mise DART. „DART je vůbec první mise, která se věnuje zkoumání a demonstraci jedné z metod vychýlení asteroidu změnou jeho pohybu v prostoru prostřednictvím kinetického nárazu,“ říká k misi agentura NASA, jejíž kosmická loď má úmyslně narazit do asteroidu ve snaze změnit jeho trajektorii letos v září.
Cílem tohoto nákladného testu je Dimorphos, malý měsíc obíhající blízkozemský asteroid Didymos. Dimorphos je ale poměrně malé těleso, v průměru měří asi 170 metrů.
Bude podobná metoda fungovat i na asteroid o velikosti přesahující jeden kilometr, nebo musí vědci najít jiný způsob, jak jej z potenciálně nebezpečné trasy vychýlit?