Lešij, neboli lesní mužík, je tvorem z východoslovanské mytologie, zdánlivě příbuzný starořeckým satyrům nebo faunům. Vystupuje jako ochránce lesa, ale k lidem vstřícnost příliš nechová. Podle některých pověstí prý dokonce unáší děti.
Někteří lidé si lešije kvůli jeho nejčastěji zobrazované podobě často pletli s čertem, se kterým však nemá nic společného.
CHLUPATÝ OBR V KAFTANU
Lešij je nejčastěji zobrazován jako starý muž s bílými vlasy a vousy, svítícíma očima a kůží hrubou jako stromová kůra, pokrytou zelenými chlupy. Dokáže se však také proměnit ve zvíře, nejčastěji vlka nebo medvěda, nebo obyčejného člověka.
To dělá prý hlavně proto, aby zmátl pocestné, kteří procházejí lesem, v němž žije. V této podobě nosí nejčastěji červený kaftan a karabáč nebo palici.
Potkat lešije často pro poutníka nekončí dobře. Podle pověr ti, které lešij obejde, ztratí paměť. Lešij nestrpí pytláky, stejně jako pokřikování a hvízdání v lese a škůdce zahání především dětským křikem a různými žerty.
Umí ale také sáhnout k drsnějším metodám, svede lidi z cesty například do močálu a nechá je utonout.
LZE SE PŘED NÍM CHRÁNIT
Jiné pověry o lešijovi jsou ještě hrozivější. Podle některých unáší děti, které zneuctí a ty se pak vrací až po mnoha letech bez vzpomínek na to, co se s nimi dělo. Proti lešijovi se však lze chránit několika způsoby.
Pokud se přemění v člověka, mnohdy to nedotáhne úplně dokonale do konce, proto byste si měli všímat detailů, které na něm nesedí. Pomůže prý i přehození bot nebo obrácení kabátu naruby, nebo i jen prostý chléb se solí.
Některého lešije lze prý zaříkadly dokonce ovládnout. Pokud ovšem nemáte ani jeden tento prostředek po ruce, měli byste se v lese chovat uctivě, jinak hrozí, že na sebe přivoláte odplatu lesního muže.