Nejoblíbenějšímu amuletu v jihozápadní Asii a severní Africe se říká Fátimina ruka. Jeho existence je spojována s Fátimou (cca 605/615–633), dcerou islámského proroka Muhammeda (cca 570–632).
Jak již naznačuje název, amulet má podobu ruky. Dlaň s pěti prsty se vyskytuje nejen v podobě šperku, ale třeba také jako bytový doplněk. K vidění je nejčastěji přibitá na domovních veřejích, nebo otisknutá na zdech domu.
Jedná se přitom o ochranný amulet. Má odvracet všechna možná neštěstí i pohromy. A to nejen od jednotlivců, ale i celých skupin uživatelů. Pokud je Fátimina ruka spojená s domem, odvádí neštěstí nejen od stavení, ale i všech, kteří v něm žijí!
JE MNOHEM STARŠÍ…
Muslimové jí také přezdívají chamsa, což arabsky znamená pět. Věří totiž, že pět prstů symbolizuje pět pilířů islámů, tedy základních povinností muslima (vyznání víry jedinému Bohu, denní modlitbu, půst v měsíci ramadánu, poskytování almužny a pouť do Mekky.)
Fátimina ruka má však mnohem spletitější a bohatší existenci, než se může na první pohled zdát. Její historie sahá až do dob předislámských! Amulet v podobě ruky se objevuje již u starověkých Féničanů, Egypťanů i Mezopotámců.