Červená skvrna nepravidelného tvaru a nejrůznějších velikostí v obličeji i na jiných částech těla je často víc kosmetickým problémem než zdravotním. Takzvaný oheň je obavou některých maminek a pojí se s řadou pověr.
Mýty o tom, že oheň se objeví u miminka v místě, kterého se jeho těhotná maminka dotkla, když se vyděsila či prožívala nějaké psychické trauma, opravdu nejsou založené na pravdě.
Nezhoubné klubíčko rozšířených cév neboli hemangiom se objevuje kdekoliv na kůži, ale i pod kůži či ve vnitřních orgánech.
Nejčastěji se s nimi dítě narodí a řada z nich v průběhu krátké doby začne mizet až zcela vymizí. Není to nijak neobvyklý jev, hemangiom má na těle až 12 procent kojenců, třikrát častěji jsou to holčičky.
Dobrá zpráva je, že hemangiom sice vypadá bolestivě, ale v naprosté většině případů nezpůsobuje žádné obtíže a diskomfort.
Není nebezpečný, ale…
Hemagliom má červenou až fialovou barvu a pokud se objeví v obličeji na větší ploše, může způsobovat kosmetické obtíže. S léčbou je třeba začít co nejrychleji, ideálně v prvních třech měsících života.
Vždycky je nutné problém konzultovat s lékařem, který rozhodne o nejvhodnějším způsobu léčby.
Ke zmenšení pomáhají látky, které se vtírají do kůže v oblasti výskytu menších hemangiomu, například gel s léčivou látkou timotol; využívají se topické beta blokátory, které znaménko zesvětlují a zpomalují jeho růst.
Další možností jsou kortikoidy, perorální roztok propranol, dobře účinkuje laser, někdy je třeba použít chirurgické postupy odstranění hemangiomu.
Kdy je namístě radikální řez
Chirurgické odstranění nezhoubného útvaru je třeba, když hemangiom ztěžuje dýchání nebo krmení miminka, komplikuje vidění, způsobuje problémy se sluchem, vyskytuje se v místech, kde snadno dochází k jeho poranění a krvácení, někdy se kůže pod ním doslova rozpadne a vytvoří se otevřená rána, protože jsou to vlastně rozšířené cévy nebo tlačí na okolní orgány v případě vnitřních hemangiomů.
Po chirurgickém zákroku zůstává v místě řezu jizva, která postupem času mizí nebo se dá dobře korigovat laserem. Ostatně laser sám v případě menších a nekomplikovaných hemangiomů bývá častou volbou i při zesvětlování a zmenšování.
Důsledná péče o ránu se vyplatí
Po chirurgickém zákroku (ale i po laserovém ošetření) je nutná důsledná hygiena a péče o ránu. Pokud je místo ošetření hodně citlivé, uleví lék proti bolesti.
Při ošetřování pooperační rány dbejte pokynů lékaře, doporučí mastičky na promazávání jizvy po zhojení, aby se netvořila keloidní jizva.