Na území naší republiky je mnoho záhadných míst. Na některých se dokonce vrství různé historické epochy. Nemělo by vás tak překvapit, když se legenda o pohřební mohyle legendárního hunského vládce propojí s pravěkými lovci mamutů!
V centru naší pozornosti je vrch Štandl u Frýdku-Místku. Jeho nadmořská výška je nevelká. To, co však upoutá oko pozorovatele, je jeho neobvyklý pravidelný tvar. Štandl skutečně budí dojem, že byl uměle navršený. Kdo by si však dával práci s takovým titánským projektem?
Místo Attilova pohřbu
Podle legendy je Štandl uměle navršenou mohylou ukrývající místo posledního odpočinku obávaného Attily Huna. Tělo hunského vůdce prý spočívá v trojicí rakví: železné, stříbrné a zlaté.
Přítomnost zatím nejasného významného hunského pohřebního rituálu na severní Moravě dokládá i archeologický nález fragmentů specializované nádoby.
Je jí hunský pohřební kotel, jehož části nyní najdeme v trojici moravských muzejních expozic. Oficiální archeologie hypotézu Attilova pohřbu na Moravě zatím odmítá. Připouští však, že Štandl byl předmětem zájmu již od doby kamenné.
Podzemní chodby i poklad
Podrobný archeologický výzkum Štandlu se prováděl ve třicátých letech dvacátého století. Archeology tehdy velmi zaujala velká jáma na vrcholu kopce. Vvtvořili teorii, že by se mohlo jednat o pravěkou past na mamuta.
Později bylo prokázáno, že se jedná o únikovou středověkou chodbu. Na vrcholu Štandlu totiž kdysi stával hrádek kontrolující důležitou obchodní stezku z Olomouce do polského Krakova.
Jeho pozůstatky byly na vrcholu Štandlu rozpoznatelné ještě okolo roku 1850. Mluví se dokonce i o možném spojení fortifikace na vrcholu Štandlu s frýdeckým zámkem prostřednictvím tajné podzemní chodby.
V nepřístupném podzemí má být ukrytý i blíže nespecifikovaný poklad.