Jen pár dnů po sestřelení čínského špionážního balonu, který pronikl do vzdušného prostoru USA, letectvo ohlásilo zneškodnění dalšího objektu, jehož povaha je stále neznámá. Existuje sice nahrávka celého incidentu, ale záznam nyní podléhá přísnému utajení. Co na něm může být zachyceno?
Od začátku tohoto roku došlo nad Severní Amerikou k několika znepokojivým incidentům, které zaujaly pozornost celého světa. Rozruch vyvolávají neidentifikované objekty pohybující se ve vzdušném prostoru USA a Kanady a následně sestřelené americkým letectvem.
V prvním případě neznámý objekt, označovaný za „čínský špionážní balon“, vstupuje do vzdušného prostoru Aljašky 28. ledna, postupuje přes Kanadu na jih a 31. ledna se vrací do vzdušného prostoru USA nad Idahem.
Následující čtyři dny se pohybuje nad různými americkými státy, a v některých případech přelétá dokonce i nad vojenskými základnami, než jej nakonec 4. února sestřelí americká stíhačka.
Mnohem méně se toho ví o druhém tajemném objektu, který je nad Aljaškou sestřelen o pouhý týden později. Tentokrát prý ale rozhodně nešlo o balon! Co to tedy bylo?
Je to něco jiného!
Po prvním incidentu zůstává americká obrana ve střehu, takže když je 10. února detekována přítomnost dalšího neznámého objektu nad Aljaškou, letectvo již na nic nečeká a vysílá do vzduchu stíhačku F-22 Raptor.
Její pilot nakonec stříbrošedý objekt sestřelí. Úřady následně nařídí vyzvednutí a průzkum trosek, aby mohl být incident důkladně prošetřen. V době přípravy tohoto článku však zůstává jeho povaha a původ nejasný.
Z dostupných informací vyplývá, že objekt letěl ve výšce asi 12 kilometrů, kde se běžně pohybují dopravní proudová letadla, a byl tudíž považován za riziko pro civilní dopravu.
Rozhodně také nešlo o nic zanedbatelného, velký byl prý asi jako osobní automobil a tvarem připomínal doutník. Z tohoto popisu je patrné, že se druhý sestřelený objekt průzkumnému balonu svým vzhledem a velikostí ani nepřibližuje.
Naopak ale nápadně připomíná slavná „doutníková UFO“, což je jeden z nejrozšířenějších tvarů neidentifikovaných létajících objektů. Podaří se díky tomuto incidentu odhalit, co jsou oválná UFO zač?
Záběry jsou tajné
Záhada se ještě prohlubuje poté, co vyjde najevo, že se stejná situace opakovala ještě nejméně dvakrát a v prvních týdnech roku 2023 letectvo kromě čínského průzkumného balonu nad Aljaškou, Kanadou a Velkými jezery sestřelilo alespoň tři další cíle.
Stále přitom není jasné, o jaké objekty šlo, jaký byl jejich účel nebo kdo je vyslal.
Současný prezident USA Joe Biden (*1942) na svolané tiskové konferenci mírní případné obavy s tím, že pravděpodobně sloužily komerčním nebo rekreačním účelům a že neexistují žádné důkazy o „náhlém zvýšení počtu objektů na obloze“.
Není to ale jen obyčejné chlácholení veřejnosti? Vždyť ani letectvo si stále není jisté, co vlastně stíhačky sestřelily. Úřady navíc nedávno přiznaly, že existují záběry zachycující interakci letadel s těmito objekty.
Žádné z nich ovšem nemohou být zveřejněny, neboť podléhají utajení. Pentagon údajně o jejich budoucím zveřejnění zatím ani neuvažuje. Mohly být vzdušné incidenty vážnější, než americké úřady přiznávají?
Záhadný doutník nad Českem
Oválné objekty připomínající vzducholoď či doutník tvoří v archivech ufologů jednu z nejpočetnějších kategorií.
Mezi dobře známá pozorování patří například takzvaný „Broad Haven incident“. V únoru roku 1977 několik žáků ze základní školy ve velšské obci Broad Haven prohlašuje, že viděli v blízkosti školy přistát doutníkové UFO.
Ředitel zařízení následně vyslechne patnáct dětí, které nakreslí podobný obrázek objektu.
O deset let později, v červenci 1987, se doutníkové UFO objeví nad Českem! Posádka vojenského vrtulníku tehdy dostává příkaz k hotovostnímu vzletu. Piloti mají prozkoumat objekt, který se objevil na radaru nad vranovskou přehradou.
Během krátké honičky se prý UFO s vrtulníkem málem srazí a vzápětí uniká směrem k Maďarsku.