Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry?
Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezovala jen na konstrukce dlouhých pák a hledání pevných bodů. Připisovány jsou mu i vynálezy řeckých tajných zbraní.
Patří k nim nejen paprsky schopné na dálku zapálit loď, ale i zkonstruování parního děla.
„Kanonýři“ Archimédés a Leonardo
Badatelé se k otázce parního děla sestrojeného Archimédém často stavějí skepticky. Prý nebylo možné stovky let před naším letopočtem vyrobit takovou sofistikovanou zbraň.
V sílu Archimédova génia však v minulosti uvěřil i jiný gigant – Leonardo da Vinci (1452-1519). Ten koncept starověkého parního děla přepracoval do renesanční podoby. Dostřel děla měl dosahovat až tři sta metrů, samozřejmě v závislosti od sklonu hlavně.
Ruský experiment
Dnes se nám zdá koncept parního děla beznadějně zastaralý. V letech 1826-1829 však ruská armáda takové experimentální dělo opravdu sestrojila. Testování zbraně sice neproběhlo úplně nejlépe, ale dávná starověká idea dostala už poměrně nový kabát.
Sílu páry v kombinaci s odstředivou silou používala i zbraň vyvinutá v době americké občanské války.
Pára proti Luftwaffe
Na úspěšnou konstrukci parního děla ovšem narazíme i v historii druhé světové války. Pára byla použita britskou armádou k palbě proti nepřátelským letounům v nízké výšce. Nápad, který je připisován Archimédovi, opravdu fungoval.
Mohl by fungovat i při obraně starověkých Syrakus? Jediným limitem pro realizaci této myšlenky by byly dostupné technologie schopné v dostatečné kvalitě takovou zbraň vyrobit. To byl ostatně problém nejen Archiméda, ale později i Leonarda da Vinci. Vidět daleko a dojít tam, není totéž…