V roce 2019 byl díky projektu Event Horizon Telescope pořízen vůbec první snímek černé díry. Před několika dny si projekt připsal další prvenství, když zveřejnil první snímek gigantické černé díry ve středu Mléčné dráhy.
Projekt Event Horizon Telescope je velká soustava teleskopů sestávající z globální sítě radioteleskopů, díky nimž získává data potřebná k pozorování černých děr. A také k jejich vyobrazování.
Před pár dny zveřejněný snímek může vypadat jako nenápadná oranžová skvrna, ale ve skutečnosti jde o přímé zachycení srdce Mléčné dráhy – supermasivní černé díry Sagittarius A*.
Samotnou černou díru sice nelze spatřit, protože pohlcuje naprosto vše, včetně světla. Na fotografii ale lze pozorovat oblaka přehřátého plynu, který se kolem ní točí.
STOLETÁ OTÁZKA
„Černá díra Mléčné dráhy byla naším hlavním cílem, je to naše nejbližší supermasivní černá díra a je to důvod, proč jsme se do této věci vůbec pustili,“ uvedla k nově zveřejněnému snímku astrofyzička profesorka Sera Markoff.
„Po těchto věcech se pátrá už 100 let, takže z vědeckého hlediska je to obrovská věc.“
Úspěch projektu jednou provždy dokazuje, že v centru naší galaxie skutečně existuje supermasivní černá díra. Sagittarius A* je gigant, jehož rozměry si umí reálně představit jen málokdo.
Průměr této černé díry 40 milionů kilometrů a hmotnost odpovídá hmotnosti čtyř milionů Sluncí.