Australští astronomové objevili zvláštní rádiový zdroj a nikdo neví, co by to mohlo být. Neobvyklý signál při pozorování vzdálené galaxie zachytilo několik radioteleskopů. Původ a povaha tohoto signálu jsou neznámé a podle vědců vyžadují další zkoumání.
Tým astronomů pod vedením Joela Balzana z Univerzity v západním Sydney před dvěma týdny informoval o záhadném signálu, který byl objeven při pozorování spirální galaxie známé pod označením NGC 2082. Galaxie je od Země vzdálená 66 milionů světelných let a z jednoho konce na druhý měří přibližně 33 000 světelných let.
PŮVOD NEZNÁMÝ
Zachycený signál se projevil jako silný bodový rádiový zdroj v datech z australského radioteleskopu ASKAP (Australian Square Kilometer Array Pathfinder), teleskopu ATCA (Australia Telescope Compact Array) a radioteleskopu Parkes.
„Představujeme pozorování rádiového kontinua NGC 2082 pomocí teleskopů ASKAP, ATCA a Parkes v pásmu 888 MHz až 9 000 MHz.
Asi 20 úhlových vteřin od středu této blízké spirální galaxie jsme objevili jasný a kompaktní rádiový zdroj J054149.24-641813.7 neznámého původu,“ píší vědci v článku.
Ačkoliv data nesou jistou podobu s již dříve detekovanými rychlými rádiovými záblesky, jejichž zdroj je také neznámý, podle vědců se zřejmě nejedná o stejný typ signálu, není totiž dostatečně jasný.
S MIMOZEMSKÝM VYSVĚTLENÍM POČKEJTE
Přestože povaha a původ záhadného rádiového zdroje zůstávají neznámé, vědci zdůrazňují, že důležité nedělat ukvapené závěry.
Většina nevysvětlených zdrojů se ukáže být pulzary, mlhovinami, kvazary a dalšími podobnými objekty, takže není žádný důvod okamžitě přecházet k mimozemské interpretaci.
Za současného stavu je třeba ještě mnoho práce, aby se zjistilo, co by mohlo být zdrojem rádiového signálu. Zatím se ale astronomové klaní k možnosti, že původcem signálu je kvazar nebo rádiová galaxie v pozadí.