2. února 1959: Dochází k masakru na Hoře mrtvých.
Domů     Bájné město Opičího boha: Chrání ho kletba?
Bájné město Opičího boha: Chrání ho kletba?
od 2.2.2025
558
Kdesi v honduraské džungli mají ležet ruiny bohatého města.

Krásné a bohaté město, postavené z bílého kamene, stálo v džungli dávno předtím, než Kolumbus se svou výpravou doplul k americkým břehům. Přesto jej jeho obyvatelé z dosud neznámých důvodů opustili. Legenda mluví o tom, že dávné město je prokleté.

Kdesi v honduraské džungli mají ležet ruiny bohatého města. Ilustrace ztraceného města v americkém tisku. Expedici hledající ztracené město od počátku provázely jen potíže.

Zpráva o bohatství Bílého města, nazývaného také Ciudad Blanca, se donese až k uším španělského dobyvatele Hernána Cortéze (1485–1547). Ten však při pátrání na území dnešního Hondurasu žádné takové město nenachází.

Po jeho stopách se v následujících staletích vydává mnoho dalších dobrodruhů.

Patří k nim i Američan Theodor Morde (1911–1954), který se na pátrání po ztraceném ráji s chrámem, zasvěceným Opičímu bohu, vydává v roce 1940. I když tvrdí, že město objevil, těsně před odhalením jeho polohy tragicky umírá.

Už tehdy se znovu vynořují dávné legendy o tom, že město hned tak někdo neobjeví, protože je chráněno samotným Opičím bohem a jeho kletbou. Mohl se její obětí stát i Theodor Morde?

Zajímavý objev nakonec přichází až v 21. století, kdy se povede americko-honduraskému výzkumnému týmu objevit stopy pradávného osídlení. Co přesně v džungli nacházejí?

Neznámá civilizace

Objevu předchází dlouhá příprava. Vše začíná na počátku 90. let minulého století, kdy americký amatérský archeolog a dobrodruh Steve Elkins (*1951) slyší v Hondurasu legendy o ztraceném městě.

Rozhodne se, že se také pokusí nalézt jeho trosky a vydává se na výpravu. I když jeho pátrání končí napoprvé neúspěšně, nevzdává se.

Během několika let si zajistí financování nákladného vědeckého projektu, při kterém s týmem mapuje z letadla hustý porost pomocí nejmodernější techniky a v roce 2012 skutečně objevují pozůstatky pyšného města se širokými ulicemi, náměstími a pyramidami.

Podle odborníků by mohlo pocházet zhruba z 5. století našeho letopočtu a žila v něm vyspělá civilizace. Nebyli to však zřejmě Mayové ani Aztékové. O několik let později vyrážejí badatelé přímo do terénu. Navzdory všem náročným přípravám se však potýkají se závažnými problémy.

Ilustrace ztraceného města v americkém tisku.
Ilustrace ztraceného města v americkém tisku.

Dopřejte tomu místu klid!

Od počátku bojují nejenom s náročným terénem v džungli, ale musí si dávat pozor i na jedovaté hady. Jeden plaz totiž zaútočí na člena expedice během noci v táboře.

Po mnohých útrapách konečně výzkumníci město nacházejí díky několika zvláštním kamenům, vyčnívajícím ze země. Na jednom z nich je vyrytý jakýsi podivný symbol. „Byla to hlava rozhněvaného jaguára,“ popisuje Elkins, který o expedici natáčí dokumentární film.

Mohlo to být varování? Každopádně jde o tak mimořádný nález, že na místo přijíždí i honduraský prezident Juan Orlando Hernández (*1968), aby artefakt vytáhl ze země vlastníma rukama. Místní lidé se ale bouří. Podle nich jde o znesvěcení posvátného místa.

Zdá se, že by mohli mít pravdu a záhadné síly si nepřejí, aby někdo na jejich území vstupoval. Když se totiž expedice vrátí zpět domů, někteří členové mají na těle podivný nehojící se štípanec. Jde o leishmaniózu, nemoc, která se přenáší bodnutím hmyzu.

Jedna z jejích forem dokonce způsobuje destrukci tkání obličeje, podobně jako lepra. Jde jen o běžnou památku na bloudění džunglí? Nebo se snad badatelé setkávají s účinky tajemné kletby?

Expedici hledající ztracené město od počátku provázely jen potíže.
Expedici hledající ztracené město od počátku provázely jen potíže.

O co tady jde?

Had, stříkající v šíleném záchvatu jed okolo sebe, neproniknutelnost džungle nebo suvenýr v podobě nemoci stejně, jako náročnost expedice odrazuje badatele, aby se do místa vrátili.

„Je to příliš nebezpečné,“ kroutí hlavou člen výpravy americký spisovatel Douglas Preston (*1956), který o dobrodružství vydal knihu. „Je velké riziko, že se nevrátíte zpět,“ dodává.

Renomovaní světoví archeologové však tvrdí, že cokoliv jako Bílé město nikdy neexistovalo. Co tedy přesně tato výprava objevila a kdo má pravdu? Vědí místní lidé více, a proto se zlobí, že výzkumníci narušili posvátný prostor?

Je snad opravdu chráněný tajemnými silami? Možná je to jen síla přírody, která z džungle dělá nebezpečné místo a pomáhá Opičímu bohovi udržet své tajemství.

Zdroje informací: The American Weekly, The Lost City of the Monkey God: A True Story - Douglas Preston, National Geographic
Foto: 1 Pixabay 2 Virgil Finlay / Creative Commons / Volné dílo 3 Pixabay
Lokalita:
Související články
od 1.2.2025 2.0tis
Brazilský léčitel Jan z Boha je v současnosti nejuznávanějším léčitelem světa. Prý umí vyléčit AIDS i rakovinu a provádí operace, na které si netroufnou ani renomovaní doktoři. Jeho schopnosti jako by ani nebyly z tohoto světa. Možná tomu tak je, neboť  muž tvrdí, že pacienty neléčí on, ale duchové z jiného rozměru, kteří do něj vstupují. Za svou práci si nebere žádné peníze. Vše prý dělá z lásky
od 30.1.2025 2.9tis
Na dohled alpských velikánů se nachází zřícenina středověkého hradu Werdenfels. V současnosti je to idylické a romantické místo, ke kterému nejčastěji míří výletníci z nedalekého Garmisch-Partenkirchenu. Historie hradu je však spojena i s  čarodějnickými procesy. Je pravda, že na hradním nádvoří byly domnělé čarodějnice rovněž upalovány? Čarodějnic
od 27.1.2025 3.5tis
Mytologie celého světa, veškerá náboženství i kulty jsou odpradávna úzce spjaté se symboly. Těm se přisuzuje magická moc a jsou nedílnou součástí náboženské a magické praxe. Ale pozor, lehkovážné používání symbolů se může stát nebezpečnou zbraní!   Připustíme-li myšlenku, že symboly samy o sobě jsou již nositeli nějaké moci a energie, pak dává smysl, že když se jimi člověk obklopuje, si
od 26.1.2025 2.9tis
Ne všechny magické knihy vytvořila jen fantazie spisovatelů či filmových tvůrců. Příkladem může být jedna z nejtajemnějších knih, které byly kdy sepsány. O čarodějné knize s názvem Raudskinna se traduje, že je skutečně děsivým manuálem černé magie. Co o ní ale vlastně víme?     Střechu kostela v malé vesnici Hólar na severu Islandu pokrývá
od 26.1.2025 3.4tis
Mandragora je vcelku nenápadná, zato velmi tajemná rostlina. Má být opředena čarovnou mocí a pomáhat proti nemocem, proto se ji již odnepaměti snažili získat mágové a čarodějnice do svých lektvarů. Jenže najít mandragoru není snadné a získat ji už vůbec ne. Podle legendy ji chrání sám ďábel. Antický lékař Hippokrates (460–370 př. n. l.) zkouší úči
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný dům, plovoucí v zeleni
rezidenceonline.cz
Tajemný dům, plovoucí v zeleni
Rezidence Des Forges, nacházející se v malebné oblasti Mauricie v Kanadě, je unikátním architektonickým dílem, které dokonale spojuje kulturní dědictví daného regionu a moderní design. Objekt, navržený sdružením architektů Bourgeois/Lechasseur, je příkladem toho, jak může architektura respektovat své okolí, a zároveň přinášet inovativní a esteticky působivé řešení. Tento projekt, dokončený v roce 2022, se nachází
Vyhřívací deky: Teploučko jako v peřince
panidomu.cz
Vyhřívací deky: Teploučko jako v peřince
Nikdy jindy se do tepla pod peřinou tak netěšíme jako v zimě. Ale musí opravdu pěkně hřát a přitom netížit svou váhou. Mít silnou přikrývku neznamená, že vám bude pod ní v noci větší teplo. Někdy vám komfort v posteli zajistí i přikrývka prodyšná a lehká, která navíc dobře odvádí i vlhkost. Jakou si ale
Vzorky z planetky Bennu: Stavební kameny života i nečekané struktury
21stoleti.cz
Vzorky z planetky Bennu: Stavební kameny života i nečekané struktury
Vzorky asteroidu Bennu, které na Zemi dopravila sonda OSIRIS-REx, obsahují základní stavební kameny života. Podle nejnovějšího oznámení NASA byl v materiálu nalezen kompletní soubor pěti nukleových bá
Blondýnky budou letos opět něžné
nejsemsama.cz
Blondýnky budou letos opět něžné
Toužíte v letošním roce zazářit? Zkuste to s novou barvou vlasů. I letos odborníci vybrali nejkrásnější odstíny. Z palety barev si určitě vyberete tu, která vám bude sedět nejvíc. Pokud jste blondýnka, nemusíte se pouštět do drastických změn. Na výsluní se vrací tzv. vintage blond, tedy světlé, jemné a něžné blond odstíny evokující 50. a
Budeme se očkovat proti stárnutí?
epochaplus.cz
Budeme se očkovat proti stárnutí?
Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení. Obvykle si s nimi poradí imunitní systém, ten ale s věkem ochabuje. S tím, jak člověk stárne, se tyto „zombie“
Sprostě mě okradla
skutecnepribehy.cz
Sprostě mě okradla
Když mi bylo kolem padesáti, potkala jsem Janu. Byla to žena plná energie, optimistická a otevřená. Navenek? Hned jsme si padly do oka a já byla ráda, že jsem našla někoho, s kým si mohu popovídat, koho mohu pozvat na kávu a sdílet s ním radosti i starosti. Zdálo se, že jsme si byly navzájem oporou. Začátek problémů Všechno začalo být jinak, když
Kam se ztratili muži Norfolkského pluku?
historyplus.cz
Kam se ztratili muži Norfolkského pluku?
Během vleklých bojů první světové války zmizí beze stopy desítky tisíc vojáků. Někteří zemřou v zajetí, jiné na kusy roztrhají kulky z kulometů či skončí zasypáni a pohřbeni neznámo kde. V létě 1915 se však na Gallipoli náhle, během chvíle vypaří celý prapor Norfolkského pluku! Krvavé boje zuří naplno, když se Britové vylodí na poloostrově Gallipoli (v
Barbie okoření svět hodinek G-Shock
iluxus.cz
Barbie okoření svět hodinek G-Shock
Barbie není jen hračka – je symbolem inspirace a sebevědomí pro miliony dívek po celém světě. Od svého uvedení v roce 1959 přinesla revoluci do dětského světa jako panenka, která ukazuje, že dívky moh
Sen Perkausové o šťastné velké rodině se rozplynul?
nasehvezdy.cz
Sen Perkausové o šťastné velké rodině se rozplynul?
Manželství s podnikatelem Ivanem Heckem (42) je jako horská dráha s extra smyčkou. Tak svůj vztah po osmi letech popsala Eva Perkausová (30). Nezní to jako nějaká romantika. Její slova spíš potvrz
Středověk v Dětenicích
epochanacestach.cz
Středověk v Dětenicích
Malá obec Dětenice je velmi navštěvovaným místem, kde si přijdou na své všichni milovníci historie a starých pověstí, stejně jako nejmladší výletníci. Zdejší barokní zámek nabízí všemožné historické slavnosti a rovněž pohádkové prohlídky s kostýmovanými průvodci a divadelními vstupy. Až tuto prohlídku absolvujete s dětmi, můžete za odměnu vyrazit na prohlídku zámeckého pivovaru. Uvidíte dobové
Poražený král ve zbroji skočil do moře
epochalnisvet.cz
Poražený král ve zbroji skočil do moře
Na konci 10. století je Norsko rozdělené jako nikdy předtím. Příčinou je náboženství. Dosud nejmocnější muž země Haakon Sigurdsson se ji pokouší sjednotit, ale nejde s dobou a drží se tradiční víry ve staré severské bohy.   Má však mocné odpůrce, kteří prosazují křesťanství. Patří k nim především Olaf Tryggvason (asi 960–1000). Dlouho žil v zahraničí, nejprve velel
Noky s houbovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Noky s houbovou omáčkou
Domácí noky připravíte jednoduše. Ty naše jsou navíc se sýrem. Potřebujete 500 g ricotty 250 g hladké mouky 120 g tvrdého sýra 2 vejce sůl, bílý pepř Na omáčku 100 g hříbků 100 g žamp
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz