Každý rok se vrací nejen Vánoce, ale i tajemný příběh takzvané betlémské hvězdy. Biblický nebeský úkaz je spojován s narozením Ježíše Krista.
Zároveň se jedná o pomyslný navigační bod, ke kterému se upnuli tři mudrcové z Východu, kteří spěchali do Betléma, aby se poklonili narozenému Ježíši.
Betlémská hvězda byla zkoumána nejen z historického a teologického hlediska. Oříšek tohoto úkazu se pokoušeli rozlousknout též astronomové a fyzikové. Co se událo na nebi před dvěma tisíci lety? Jak si vysvětlit příběh zaznamenaný v Matoušově evangeliu?
Kometa, supernova, konjunkce?
Na četných vyobrazeních s vánoční tematikou je betlémská hvězda stylizována do podoby komety. Výtvarně to sice ladí, avšak o kometu se patrně nejednalo. Navíc, komety byly z hlediska symboliky problematická znamení.
Jejich objevení na obloze věštilo katastrofy a nebylo důvodem k oslavám. Jaký další úkaz se mohl objevit na nočním nebi nad Betlémem? Astronomové opatrně ukazují na možný výbuch supernovy v galaxii v Andromedě.
U této teorie je však problém s možností pozorování zmíněné hvězdné exploze. Ano, spirální galaxie v Andromedě je pozorovatelná na noční obloze pouhým okem, avšak na supernovu by ani ostrozrací mudrci nedohlédli…
Populární a vcelku rozumné teorie spojují betlémskou hvězdu s takzvanou konjunkcí, kdy se na obloze zdánlivě těsně potkává více nebeských těles. Slibnými adepty jsou zejména Saturn a Jupiter.
Jejich přiblížení by na hvězdné obloze bez světelného smogu dozajista upoutalo. Dalšími variantami jsou konjunkce Jupitera, Venuše a hvězdy Regulus ze souhvězdí Lva, nebo těsné přiblížení planet Saturn, Mars a Jupiter.
Od astronomie k astrologii
Pořád to však není ono… Jakmile se zdá, že dílky složité skládačky do sebe přesně zapadnou, objeví se nějaké „ale“… Podaří se někdy astronomům záhadu betlémské hvězdy vyřešit? Otázkou totiž zůstává, zda vůbec patří toto téma k řešení astronomům.
Zapomínáme totiž, že před dvěma tisíci lety hleděli na noční nebe především astrologové. Ti jej vnímali jinak než exaktní věda. Šlo především o schopnost pracovat s poselstvím, které přináší celé hvězdné nebe, nikoli pouze vybraná nebeská tělesa.
Mudrci z Východu mohli být astrologové, kteří si na hvězdném nebi s úžasem přečetli celý příběh. Betlémská hvězda byla jen vypočítanou tečkou, interpunkčním znaménkem, k němuž marně a bláhově upínáme svoji pozornost. Nebe promluvilo, mudrci se vydali na cestu.
Betlémská hvězda byla k tomuto legendárnímu „tripu“ jen duchovní astrologický azimut.