Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká?
V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu tamních památek objevíte rovněž sochu takzvaného Velkého Buddhy.
Její výška je neuvěřitelných sedmdesát jedna metrů, což z ní činí nevyšší sochu sedícího Buddhy na světě.
Socha na ochranu lodí
Socha byla vytesána do skalního masivu již v osmém století. Sedící Buddha měl chránit lodní provoz v nebezpečném říčním úseku. Mohutné proudy na soutoku tří řek zde byly od pradávna postrachem lodníků.
Buddha se opravdu činil a konal kouzla… Došlo totiž k tomu, že již samotné práce na soše způsobily, že se do říční vody dostalo takové množství zeminy, že došlo k pozitivní regulaci říčního koryta a nebezpečné proudění říční vody bylo do značné míry eliminováno.
Povodně i kyselé deště
S Buddhovou sochou souvisí i zajímavé proroctví, které se týká výšky hladiny v řece. Když se prý zvedne hladina řeky až k prstům sochy (na nohou, to dá rozum…), hrozí regionální metropoli Čcheng-tu rozsáhlé záplavy.
Navzdory tomu, že opravdu hodně různých proroctví se v realitě nenaplnilo, toto varování berou vážně nejen jednotlivci, ale i místní úřady.
Přesvědčily je o tom i nedávné záplavy. Buddhova socha u hory Emejšan je vůbec výborný indikátor změn v okolním přírodním prostředí. Když totiž v minulosti celá lokalita čelila kyselým dešťům, soše zčernal nos. Uvidíme, s jakým dalším prorockým varováním se Buddhova socha „vytasí“ příště…