15. května 1890: V italské Kalábrii z nebe prší krev.
Domů     Bumerang z jeskyně Obłazowa: Je záhadná létající zbraň stará 20 000 let?
Bumerang z jeskyně Obłazowa: Je záhadná létající zbraň stará 20 000 let?
od 15.5.2025
1.0tis
112
SDÍLENÍ
1.0tis
ZOBRAZENÍ

Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů. Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?

Jeskyně Obłazowa v polské části Karpat. Polský archeolog Pawel Valde-Nowak. Nejstarší bumerang světa má tvar půlměsíce a oba konce jsou špičaté. Bumerang vznikl v různých částech světa ačkoliv je spojován hlavně s australskými domorodci.

V roce 1985 se skupina polských archeologů v čele s Pawlem Valde-Nowakem (*1954) pouští do zkoumání jeskyně Obłazowa a nachází nevídané – bumerang vyrobený z mamutího klu. Kromě bumerangu jsou v jeskyni objeveny i rituální předměty a lidské kosti.

Tým archeologů si klade otázku, co to znamená. Docházelo zde snad v minulosti ke krvavým rituálům? Ve starší době kamenné obývali jeskyni Obłazowa neandertálci.

V jeskyni byly kromě koster zvířat či nejrůznějších předmětů (včetně již zmíněného nejstaršího bumerangu) nalezeny i fragmenty lidských prstů či kostra ruky. Další části těl však chybí, což vyvolává spoustu otázek.

Byly zde během iniciačních obřadů prováděny amputace prstů a prsty byly poté používány jako amulety? Prováděl zde nějaký šaman magické praktiky, při kterých používal části lidských těl?

Nejstarší bumerang světa má tvar půlměsíce a oba konce jsou špičaté.
Nejstarší bumerang světa má tvar půlměsíce a oba konce jsou špičaté.

Nalezený bumerang

Kromě lidských kostí je v jeskyni nalezeno i množství předmětů (například přívěsky vyrobené z tesáků polární lišky). Nejzajímavější je ale bezesporu zmíněný bumerang. Ten je sice během vykopávek poškozen, ale jeho chybějící část se podaří najít.

Víme tedy, že byl 71 centimetrů dlouhý, 1,5 centimetru široký a v průměru měl něco málo přes 5 centimetrů. Vážil téměř jeden kilogram.

Vědecká analýza určila jeho stáří na více než 18 000 let, podle jiných zdrojů však může být bumerang starý dokonce až 20 300 let. Pozoruhodné je však především to, jak dokonalý bumerang je. Má tvar půlměsíce – oba konce jsou špičaté.

Nahoře je konvexní, spodní strana je plochá. Konec bumerangu je opatřen rýhami, patrně pro snazší úchop. Na povrchu bumerangu byly nalezeny zbytky červeného okru – barviva, které se v minulosti používalo při rituálech.

Vypadá to tedy, že bumerang sloužil k jinému účelu než k lovení zvěře. Co s ním neandertálci dělali?

Jeskyně Obłazowa v polské části Karpat.
Jeskyně Obłazowa v polské části Karpat.

Moderní výzkumy

Nejstarší bumerang na světě stále nedá vědcům spát. Kromě toho, že byla prováděna jeho analýza na určení jeho stáří, rozhodl se německý archeolog Dietrich Evers (1913–2009) zjistit, jak výkonný bumerang byl.

Vyrobil jeho přesnou repliku z epoxidové pryskyřice a zjistil, že bumerang doletí velmi daleko a je velmi přesný. Je však třeba házet ho vodorovně. Evers své pokusy s bumerangem zhodnotil slovy:

„Na základě ohromujících výsledků našich experimentů si dovolujeme tvrdit, že bumerang z jeskyně Obłazowa je výsledek dlouhé tradice ve výrobě a používání těchto zbraní.“ Avšak skutečně kdysi lidé tímto bumerangem házeli? Nepoužívali ho ke zcela jiným účelům?

Zatímco většina známých bumerangů je vyrobena ze dřeva, materiál nejstaršího bumerangu na světě je mnohem vzácnější a cennější. Bumerang je vyroben z mamutího klu. Navíc je velmi propracovaný a výkonný. Jak dokázali tehdejší lidé vyrobit něco tak dokonalého?

Může snad být něco pravdy na tom, že do vývoje lidstva zasáhli kdysi dávno návštěvníci z vesmíru, jak věří třeba slavný švýcarský záhadolog Erich von Daniken (*1935)?

Polský archeolog Pawel Valde-Nowak.
Polský archeolog Pawel Valde-Nowak.

Kde se vzal bumerang?

Bumerang je primitivní vrhací zbraň, která se umí vrátit na místo, odkud jsme ji hodili. A je to také zbraň, která vrtá hlavou vědcům z celého světa.

V dřívějších dobách bumerang sloužil hlavně k lovu, a když zasáhl zvíře, zpět ke svému majiteli se už nevracel. Dále byl bumerang využíván ke shazování předmětů ze stromu, k boji, jako prostředek k rozdělávání ohně, jako hudební nástroj nebo k různým rituálům.

Bumerang vznikl v různých částech světa ačkoliv je spojován hlavně s australskými domorodci.
Bumerang vznikl v různých částech světa ačkoliv je spojován hlavně s australskými domorodci.

Ačkoliv je bumerang spojován hlavně s australskými domorodci, pravdou je, že vznikl v různých částech světa (ve starověkém Egyptě, v Africe, v severní Americe i v Evropě). A to je ostatně i to, co mnozí badatelé považují za podivné.

Ve všech zmíněných částech světa lidé dokázali vyrobit předmět, který má profil křídla moderního letadla a při letu využívá jevů složitě kombinujících vyspělou aerodynamiku s dalšími fyzikálními zákony.

Kde na to naši dávní předci vzali znalosti? A jak je možné, že na to přišli na tolika místech nezávisle na sobě?

Zdroje informací: wikipedia.com, www.ancient-origins.net, www.novakoviny.eu, Chisholm, Hugh, ed. (1911): "Boomerang", https://magazynnaszczycie.pl/artykul/najstarsze-szczatki-n1215921
Foto: Wikipedia - volné dílo, Ancient - Origins.net, Prof. Paweł Valde-Nowak. Zdjęcie J. Ceklarz, National Museum Of Australia
Související články
od 15.5.2025 276
Tajemný muž v černém plášti s kapucí přes hlavu spěšně odjíždí na koni od Pražského hradu. U pasu se mu přitom houpe objemný váček se šesti sty dukáty. „To se mi vážně povedlo. Naletěl mi krásně,“ usmívá se.  Právě se mu totiž povedlo oklamat římského císaře a českého krále Rudolfa II. a prodat mu tajemně působící rukopis, který ale ve skutečnosti vůbec z
od 15.5.2025 462
Jeho výsost císař Rudolf II. leží s vysokou horečkou v posteli již dobrých tři a půl týdne. Ačkoli kolem něho běhá nejméně tucet doktorů a další tucet alchymistů, snažících se vynalézt lék, císařův stav se ani trochu nelepší. Jeden z nich se přiřítí k Rudolfově posteli. „Pane, mám to. Vynalezl jsem směs, která by měla vyléčit i sebevětší teplotu! Stačí j
od 14.5.2025 1.7tis
Odborníky je označován jako nejvýchodnější stavba řecko-římské civilizace. Tento pohanský chrám najdeme v místě, kde bychom podobnou stavbu asi nečekali – v hornaté oblasti Arménie. Ani po dvou tisících letech není zcela jasné, jakému účelu měl tento antický chrám sloužit.   Chrám, postavený v iónském stavebním slohu, se nachází ve stejnojm
od 14.5.2025 2.2tis
Srdeční pulz je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně Dálného i Blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá? Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s tradiční medicínou sta
od 13.5.2025 2.7tis
Hrabivý portugalský kapitán Alfonso de Albuquerque  (1453–1515) nehledí na nosnost, když v roce 1511 do podpalubí nakládá poklady, které lstivě vylákal na králi Siamské říše Ramathibódim II. (1473–1529).  „Navykládal jsem mu toho tolik o evropských bankovních domech, že mi sám dobrovolně předal polovinu pokladů své země bez boje,“ tetelí se vychytralý Alb
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Za zvířátky do Hluboké
epochanacestach.cz
Za zvířátky do Hluboké
Velmi dlouhou historii má za sebou stále populárnější zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Poprvé byla pro veřejnost otevřena už v květnu roku 1939 jako součást muzea v sousedním loveckém zámku Ohrada. Postupně si prošla sérií vzestupů i pádů až se z ní nakonec stala samostatná instituce. V současnosti jde o skutečně krásný areál, který leží v přírodním prostředí na břehu
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
historyplus.cz
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
Ples je v plném proudu. Ve víru tance ztrácí carova favoritka Anna Lopuchinová rukavičku. Pavel I. ji dvorně zvedne. Nevrátí ji však krásce, ale předá svému architektovi.   „Povšimněte si té neobvyklé barvy. Takové by mohly být zdi mého nového paláce,“ prohodí k architektovi Vincenzu Brennovi (1747–1820). Růžovo-oranžovo-žlutá se na zdech petrohradských paláců 18. století ještě nezaskvěla.
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
iluxus.cz
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
Japonský dům luxusních šperků Mikimoto otevírá novou kapitolu své oceňované kolekce V Code, která se vrací ve druhém vydání. Tentokrát přináší jemnější siluetu, odvážnější barevnost a především šperky
Krém karamel
nejsemsama.cz
Krém karamel
Francouzskou klasiku crème caramel zvládnete i doma. Příprava není složitá, chce to jen pár ingrediencí a trpělivost při rozpouštění cukru na karamel. Potřebujete: ✿ 400 g cukru krupice ✿ šťávu ze 2 pomerančů ✿ 1 l plnotučného mléka ✿ 1 vanilkový lusk ✿ 8 vajec 1. Do rendlíku vsypejte polovinu cukru a na mírném teple ho za občasného míchání nechte
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
21stoleti.cz
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
Ještě donedávna se věřilo, že ostrov Malta byl poprvé osídlen před 7500 lety, tedy v mladší době kamenné s příchodem zemědělců. Nedávný archeologický průlom ale tuto představu zásadně mění. V
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
epochalnisvet.cz
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
Venkovská krajina kolem Versailles Ludvíkovi XIV. učaruje. Už v létě 1661 sní o tom, že tu prožije část roku. Cihlový zámeček, který tu stojí, je však příliš malý na to, aby se v něm ubytoval on, jeho milenka a dalších 60 vybraných dvořanů. „Budeme stavět,“ rozhodne král… V 70. letech 17. století sen o venkovském domě
Zelenina? Zkuste pečenou!
panidomu.cz
Zelenina? Zkuste pečenou!
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet… Kterou vybrat? Vlastně
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
skutecnepribehy.cz
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
Byl jsem pozván na návštěvu do rodiny svého dávného přítele. Těšil jsem se, jak si krásně popovídáme. Místo toho jsem se ztrapnil a vystrašil sám sebe. Tu židli snesli z půdy. Byla opravdu nepřehlédnutelná. Patřila pradědečkovi, který se dožil téměř stovky. Tak mi to alespoň řekl můj hostitel Filip, přítel ze studií archeologie. Vrátil jsem se z mezinárodní
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Zadělal si Jašków na problémy?
nasehvezdy.cz
Zadělal si Jašków na problémy?
Už svým vzhledem vyvolává herec Robert Jašków (55) v lidech pořádný respekt. Přitom herec z Ordinace v Růžové zahradě je dobrák od kosti, který si váží své rodiny, a proto vždy soukromí striktně odděl
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
epochaplus.cz
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
Pražský orloj, fungující už přes 600 let, je nejstarším plně funkčním orlojem na světě. Tento technický zázrak na Staroměstské radnici přežil války, požáry i hrozbu likvidace, aby dnes ohromoval turisty svou precizní mechanikou a pohyblivými apoštoly. Jaká je jeho historie? Už přes 600 let ukazuje nejen datum a čas, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce,
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí exkluzivní interiér, obývaný bezdětným párem. Interiér, založený na cílených kontrastech barev a materiálů, je dílem mezinárodního ateliéru IQOSA. Realizace finální podoby bytu o rozloze téměř dvou set čtverečních metrů trvala celých dvanáct měsíců, během nichž získal punc vyvážené jednoduché elegance, založené na pečlivě promyšleném konceptu. Jeho základem jsou
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz