Oči postaršího čínského vesničana se rozšíří údivem. V brzkých ranních hodinách, kdy je vše ještě zahaleno hustou mlhou, chytá na březích Luo-jangského jezera ryby. Náhle se ale hladina zavlní a vynoří se z ní cosi, co připomíná hadí hlavu s dlouhým krkem.
„Proboha!“ vykřikne muž a dá se na útěk. Viděl právě obdobu skotské lochnesky?
Na čínské sociální síti TikTok se tehdy nemluvilo prakticky o ničem jiném, než o údajné nestvůře z Luo-jangského jezera. V červenci sem totiž byla umístěna záhadná nahrávka. Je na ní vidět bublající hladina, jíž se následně cosi rychle mihne.
Záběry vzbudí nebývalý rozruch. „Svatá prostoto,“ napíše pod video jeden z diskutujících poté, co nahrávku zhlédne. Vypadá to totiž jako by se po vodní ploše pohyboval neznámý zhruba tři metry dlouhý prehistorický tvor.
Místní obyvatelé si myslí, že by se mohlo jednat o čínskou variantu známé lochnesky!
Hlasitý řev
Horským masivem na jihozápadě Číny se rozlehne podivné zaburácení. „Znělo to jako řvoucí drak,“ shodnou se svědci. Krátce předtím, než je natočeno video z Luo-jangu, dojde v Říši středu k jiné mysteriózní události.
Lidé v provincii Kuej-čou nejprve zaslechnou hlasité zakvílení a pak na obloze spatří obří stvoření. Podle některých mohlo jít o draka. Ať jde ocokoli, zamíří to na sever. O pár dní později vzniknou v Luo-jangu záběry tajuplného stvoření.
Není přitom bez zajímavosti, že do té doby nikdo nic podobného ve zdejším jezeře neviděl. Nádrž není na rozdíl od mnohých jiných v Číně spjatá s legendami o bájných hlubinných monstrech. Přesto se ale poslední dobou objevují zvláštní svědectví…
Okřídlená hydra
„Stejně jako v jezeře Kukunor i zde se zřejmě usídlil vodní drak,“ myslí si někteří. Město Luo-jang se totiž nachází severně od provincie Kuej-čou. Podle některých záhadologů žila v tamním ledovcovém jezeře okřídlená hydra, která odletěla pryč.
Usídlit se přitom měla právě v Luo-jangu. Jiní zase mají za to, že se za čínskou lochneskou ve skutečnosti skrývá nějaký nevyhynulý druhohorní plaz, patrně plesiosaurus, který v plesu žije po tisíciletí, jen si ho zatím nikdo nevšimnul.
Vědci jsou proti oběma teoriím. Podle nichje na videu zachycený buď obyčejný vodní had, nebo ještě pravděpodobněji vzácný druh krokodýla.
Konkrétně by mohlo jít o aligátora čínského, který byl v minulosti spojován právě s mytickými draky a jenž dorůstá do délky jen o něco menší než tři metry.