Rok 1926. Sál v montrealském divadle Princess se pomalu vyprazdňuje. Pánové si nasazují klobouky a pomáhají dámám do kabátů. V zákulisí odpočívá jeden z největších iluzionistů, kteří v současnosti vystupují. Začíná poslední kapitola jeho života.
Muž na pohovce nechává odpočinout dříve zlomený kotník a připomíná si chyby, kterých se tentokrát dopustil, aby je příště nezopakoval. Náhle na dveře někdo zaklepe. Objevují se tři mladíci. „Skutečně vydržíte jakoukoliv ránu?
Nebo jste jen domluven s diváky?“ ptá se jeden z nich. Zničehonic přichází několik ran do břicha, na které se umělec nedokáže připravit. Chlapci se smíchem odchází a známý americký eskamotér Harry Houdini stráví zbytek večera v bolestech.
A nejen toho. Po pár dnech muž kolabuje a zhruba o týden později, 31. října 1926, symbolicky v den svátku Halloween, v nemocnici v Detroitu umírá. Bylo příčinou jeho smrti prasklé slepé střevo, jak se oficiálně tvrdí? Nebo bylo všechno trochu jinak?
NADPŘIROZENÉ SCHOPNOSTI?
Mnoho záhadologů dodnes tvrdí, že Houdini během svých vystoupení nespoléhal jen na triky, ale i na opravdová kouzla. Ostatně začátkem 20. let ho z toho obviňuje i slavný britský spisovatel Arthur Conan Doyle (1859–1930).
„Nemám pochybnosti, že používá nějaké psychické síly,“ píše Doyle. Jenže Houdini něco takového popírá.
A ačkoliv se zúčastní i několika spiritistických seancí, prohlašuje, že jde o nesmysly a sám se stává poradcem v případech odhalování podvodů s nadpřirozenými silami. Mohlo jít jen o zástěrku, která měla zakrýt skutečné Houdiniho schopnosti?
Tak či tak, Houdini se dostává do velkého nepřátelství se spiritistickými spolky. Vytrvale kritizuje nejen spiritismus jako takový, ale i média, která prohlašují, že komunikují se záhrobím. Mohlo ho právě toto nepřátelství stát život?
ZABIT NA ZAKÁZKU?
Někteří badatelé jsou totiž přesvědčeni, že Houdini ve skutečnosti nezemřel po ránách do břicha, ale že byl otráven. Kým? O tom dodnes probíhá diskuse. Údajně to mohl udělat právě někdo z řad spiritistů, kteří Houdiniho nenáviděli.
Jenže v okultních kruzích se naopak šíří zpráva, že Houdiniho smrt mají na svědomí temné síly. „Jeho smrt byla téměř jistě řízena z druhé strany.
Duchovní svět ho mohl nenávidět za to, že proti němu používal své nadpřirozené psychické síly,“ napsal například známý americký novinář zabývající se okultismem Fulton Oursler (1893–1952).
Nebo snad Houdini doplatil na svou spolupráci s tajnými službami?
Američtí autoři publikace o známém eskamotérovi Larry Sloman (*1950) a William Kalush totiž tvrdí, že našli důkazy o tom, že Houdini pracoval pro britskou i americkou tajnou službu. Zbavil se ho někdo právě kvůli tomu?