Citadela záhad, jak se tomuto hradu ze 13. století říká, nám dodnes nabízí spoustu otázek, ale žádné odpovědi.
Stavbu situovanou na jihovýchodě Itálie ve městě Andria zadal architektům císař Fridrich II. Štaufský (1194–1250) a snoubí se v ní románský sloh, gotika i prvky typické pro stavitelství islámských zemí, s nimiž císař udržoval pravidelný kontakt.
Mezi stavbami světa je hrad na první pohled rozpoznatelný díky unikátnímu půdorysu ve tvaru oktagonu (osmiúhelníku). A rozhodně nejde o náhodně zvolený obrazec, magie čísla osm vás zde dostihuje na každém kroku.
Oktagon rámuje osm věží, každá z nich má rovněž půdorys osmiúhelníku, stejně jako bazén, který zde původně býval. Dále je tu osm oken v osmi pokojích hradu a na nádvoří osm stěn s osmi oblouky.
Proč právě číslo osm?
Číslo osm se skládá ze dvou částí. Horní a spodní od pradávna reprezentuje jednotu nebe a země. Také oktagon v sobě spojuje dva prvky – kruh a čtverec, Boha a člověka.
Ležatá osmička pak znamená nekonečno a je tedy symbolem věčnosti, proto například i křtitelnice v kostele mívají tvar osmistěnu. Stavba navíc byla vyprojektována tak, aby zde během slunovratů a rovnodenností docházelo k úžasným světelným efektům.
Zkrátka, numerologové i astrologové tu mají pořád nad čím bádat. A stejně jsou na tom milovníci záhad obecně. Dodnes totiž nevíme, k čemu Castel del Monte sloužil. Na hradě nenajdete žádné kuchyně ani sklepení, dokonce ani žádné obranné mechanismy.
Z jakého důvodu se Fridrich II. odvážil nechat jej zcela nechráněný? Věřil snad, že vzhledem k mystické povaze celé stavby si na ni nikdo netroufne zaútočit? Bdí nad místem skutečně vyšší síly?