Polygraf neboli detektor lži je jednou z laicky nejznámějších vyšetřovacích metod kriminalistiky. Jde o speciální záznamový přístroj, na který je během výslechu připojena vypovídající osoba.
Detektor lži během samotného výslechu monitoruje puls, krevní tlak, dýchání, velikost zornic a další tělesné projevy. Ty jsou pak vyhodnoceny a na základě fyzických výkyvů během odpovídání se určuje, zda dotyčná osoba lhala, či nikoliv.
Můžete tedy být skvělý lhář, ale nervozitou zrychlený tlukot vašeho srdce vás na polygrafu prozradí. A pokud ne on, tak něco jiného. Jenže i detektor lži lze oklamat. Jak?
PŘIPÍNÁČEK V BOTĚ
Asi nejefektivnější metodou obelhání detektoru lži je dokonalé přesvědčení sama sebe o vlastní lži. Na to už je však potřeba nějaký ten trénink. Další technika už je jednodušší – zajistěte svému tělu permanentní stres.
Pokud totiž organismus bude reagovat zvýšenými hodnotami sledovaných veličin i během zaručeně pravdivých odpovědí, bude test neinterpretovatelný. Snížení nervozity při lži je přitom o poznání těžší, než její zvýšení při mluvení pravdy.
Trvalého stresu můžete jednoduše docílit třeba připínáčkem v botě. Takové pořádné píchnutí do palce totiž vaše srdce rozpumpuje víc než leckterá lež. A kdo se pak v těch výsledných křivkách polygrafu má vyznat?!