V mnoha zemích světa je s obdobím Vánoc spojená postava sv. Mikuláše. Tento světec měl mimořádně barvitý nejen život, ale pokoje se nedočkal ani po smrti. Jeho ostatky křižovaly Středomoří. Proč?
Svatý Mikuláš byl biskupem v Myře ve starověké Lýkii. Dnes tuto oblast najdete na maloasijském pobřeží Turecka. Světec byl proslulý svojí vlídností i mnoha zázraky. Je jednou z nejuctívanějších osobností v rámci celého křesťanství.
Přemístění ostatků do Bari
Svatý Mikuláš byl pohřben ve městě Myra. Jeho ostatky tam odpočívaly řadu století. Když se objevilo nebezpečí, že hrobka padne do rukou muslimských nájezdníků, kteří vyvraceli Byzantskou říši ze základů, byla spuštěna již legendární záchranná akce.
Italské námořní komando v roce 1087 ostatky světce zcizilo a převezlo je do jihoitalského města Bari. Ještě téhož roku zde začala stavba svatomikulášské baziliky.
Chrám byl vysvěcen až v roce 1197. Ostatky světce se stále nacházejí v kryptě této poutní baziliky.
Ostrov Svatého Mikuláše
Pokračující bádání spojené s osobou svatého Mikuláše prokázalo, že světec byl pravděpodobně původně pohřbený na jiném místě, nikoli v Myře. Nejslibnější lokalitou aspirující na místo pohřbení svatého Mikuláše je nyní turecký ostrov Gemiler Adasi.
Již ve středověku se mu přezdívalo ostrov Svatého Mikuláše. Archeologové věří, že právě zde se nacházela původní světcova hrobka. Předpokládají, že svatý Mikuláš byl pohřbený ve zdejším skalním kostele v roce 326. Okolo roku 650 byly ostatky přemístěny do Myry.
Důvodem byla opět muslimská expanze, které vedla i k tomu, že ostrov opustili jeho původní obyvatelé.
Epilog
Záhada související s ostatky svatého Mikuláše však hledáním místa jeho původního pohřbení zdaleka nekončí. Existuje totiž i hypotéza, že ostatky odvezené v jedenáctém století z Myry do italského Bari nepatřily svatému Mikuláši.
Tuto hypotézu se snaží potvrdit i turečtí archeologové. Poslední zprávy o nalezení ostatků svatého Mikuláše v Turecku jsou staré jen několik měsíců. Inu, uvidíme po Vánocích…