8. července 1947: Noviny poprvé píší o nejslavnějším UFO incidentu všech dob, když v americkém městě Roswell o šest dní dříve údajně havaruje mimozemská loď.
Domů     Kdo ve skutečnosti objevil Ameriku? Byli to Skoti či Irové?
Kdo ve skutečnosti objevil Ameriku? Byli to Skoti či Irové?
od 12.5.2025
2.7tis
Kdo doopravdy jako první z Evropy stanul na americkém kontinentu? Pocházel ze Skotska nebo z Irska?
273
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Učebnice dějepisu nás učí, že za objevením Ameriky v 15. století stál slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus. Některé nálezy ale napovídají, že americké prvenství ve skutečnosti patří jiným. Kontinent byl údajně objeven už stovky let před Kolumbem.

Stopy na obou stranách oceánu svědčí o tom, že Kolumba přinejmenším o pár desítek až stovek let zřejmě předběhli i rytíři z dnešního Skotska či irský mnich Brendan!

Kdo doopravdy jako první z Evropy stanul na americkém kontinentu? Pocházel ze Skotska nebo z Irska? Je na těchto reliéfech kukuřice a zároveň důkaz, že Ameriku objevili Skoti? Je toto tvář muže, který objevil Ameriku, a to 100 let před Kolumbem? Co to bylo za spis, v němž se svatý Brendan poprvé dozvěděl o možnosti existence Ameriky?

Jedna z těchto stop leží v místech, kde by ji možná hledal málokdo – ve vesničce Rosslyn nedaleko Edinburghu. Zdejší Rosslynská kaple zaujala pozornost historiků zejména svou pozoruhodnou výzdobou.

Mezi unikátními kamenořezbami můžeme nalézt i dokonalé ztvárnění kukuřičných klasů a rostliny aloe. To jsou rostliny, které se na evropském kontinentu vůbec nevyskytují a byly k nám dovezeny právě z Ameriky.

Na tom všem by ještě nebylo nic zvláštního, kdyby ovšem nebyla Rosslynská kaple kompletně dokončena roku 1486, tedy 6 let před první Kolumbovou objevnou plavbou do Ameriky. Kdo tedy byli objevitelé, kteří do Skotska dovezli tyto rostliny ještě před Kolumbem?

Je na těchto reliéfech kukuřice a zároveň důkaz, že Ameriku objevili Skoti?
Je na těchto reliéfech kukuřice a zároveň důkaz, že Ameriku objevili Skoti?

Skotská stopa na východním pobřeží

Objevnou plavbu k pobřeží Severní Ameriky nejspíš uskutečnila flotila 12 lodí pod vedením Henryho St.

Claira (1345–1400), prvního prince orknejského, která ze Skotska vyplula v roce 1398. Flotila údajně počátkem června zakotvila u břehů Nového Skotska v zálivu Fundy, odkud pak pokračovala dále na jih. O rok později se prý dostala až do Mexika.

Na několika místech severovýchodního pobřeží USA po sobě tato výprava zanechala stopy.

Například ve Westfordu nedaleko Bostonu je do skály vytesán náhrobek středověkého rytíře Jamese Gunna, který měl být členem St. Clairovy výpravy a zemřel za neznámých okolností.

Dalším důkazem přítomnosti skotských rytířů je stavba stojící na Rhode Islandu. Je založena na skotském lokti, což je stará délková míra užívaná ve Skotsku.

Stavba podle historiků vznikla v letech 1150–1400 a posádce zřejmě sloužila jako opevnění, kostel i maják. Pokud se skotští rytíři skutečně dostali na americké pobřeží, zůstává nezodpovězenou otázkou, jak dlouho zde pobyli a zda se na místo vraceli opakovaně.  

Je toto tvář muže, který objevil Ameriku, a to 100 let před Kolumbem?
Je toto tvář muže, který objevil Ameriku, a to 100 let před Kolumbem?

Irští misionáři: Přepluli oceán na malém člunu?

Když se irský mnich Brendan (484–578) prochází klášterní knihovnou, zaujme jej zvláštní časem zašlý spis, do kterého se okamžitě začte.

S hrůzou v očích pak pročítá tvrzení neznámého autora o tom, že na světě existují tři oblohy, dvě rajské řeky, čtyři ohnivé očistce, a dokonce vzdálené země, nad nimiž září slunce, zatímco nad jeho opatstvím panuje noc.

S tím se ale mysl mnicha nedokáže ztotožnit, a tak kacířský spis rozezleně spálí. To se ale nelíbí představeným kláštera, kteří jej za zničení cenné památky chtějí potrestat a posílají ho do světa, aby na vlastní kůži ověřil pravdivost údajů ve starém textu.

V té chvíli ještě nikoho nenapadne, že bude Brendan později prohlášen za svatého. Do vratkého člunu s dřevěnou konstrukcí potaženou kůží spolu s ním vstupuje ještě 12 dalších mnichů, na cestách stráví dlouhých 9 let, během nichž doplují k břehům Grónska.

A doplují také na severoamerické pobřeží. Alespoň tak někteří badatelé usuzují z Brendanových zápisků. Dá se jim ale věřit?

Co to bylo za spis, v němž se svatý Brendan poprvé dozvěděl o možnosti existence Ameriky?
Co to bylo za spis, v němž se svatý Brendan poprvé dozvěděl o možnosti existence Ameriky?

Tajemství neuvěřitelné cesty

Zápisky z Brendanova deníku a jeho vyprávění o cestách nakonec sepisují další mniši v 9. či 10. století ve spise Námořní plavba svatého Brendana. Spis místy poměrně přesně líčí krajinu, faunu i floru Ameriky.

Na druhou stranu je však proložen neuvěřitelnými zážitky, které věrohodnost cestopisu znevažují. Už 1000 let se tak vedou dohady, zda je svazek opravdovým cestopisem, nebo jen smyšlenkou.

Jsou to právě detailní popisy některých dnes již známých věcí, například islandských sopek nebo ovcí z ostrovů Faroe, které část vědců donutí přiklonit se k názoru, že vyprávění jsou skutečná.

Brendanova trasa se navíc příliš neliší od té, kterou se později vydají i Vikingové. Mohlo by ale třináct mnichů na vratkém člunu přeplout oceán? Anglický historik Tim Severin (*1940) se rozhodne dokázat, že to není vyloučeno.

Vyrobí si přesnou repliku Brendanova člunu a 17. května 1976 na němvyrazí se čtyřčlennou posádkou na moře. O 5 týdnů později se pětice mužů ve člunu objeví u ostrova Peckford u Newfoundlandu. Brendan to tedy mohl dokázat také!

Zdroje informací: Tim Severin – The Brendan Voyage, Wikipedia - Henry I Sinclair, Earl of Orkney, Christopher Knight a Robert Lomas - The Hiram Key
1. By MrCharco - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32689446 2. By Kjetil Bjørnsrud - Own work, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=781812 3. By Steven Wood Collins - https://www.goodreads.com/author_blog_posts/3496831-the-patricians-prince-henry-sinclair-1345---1404-1st-earl-of-orkney, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=119093539 4. By Unknown mediaeval scribe. - University of Applied Sciences, Augsburg, Germany (image), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1603556
Lokalita:
Související články
od 8.7.2025 71
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za jakým účelem? Skrývá se v něm snad hrob sv. Metoděje? Tak zásadní archeologický objev v Čechách už dlouhou dobu nebyl. Na pražském Vyšehradě, zhruba 150 metrů
od 8.7.2025 614
Historie si krále Jana Bezzemka pamatuje jako jednoho z nejhorších panovníků Anglie. Jeho katastrofická vláda končí symbolicky tím, že na útěku ztrácí všechny své peníze, doklady a hlavně korunovační klenoty Anglie. Po těch dodnes neúspěšně pátrají hledači pokladů. Kde mohou být? Okázalost korunovačních klenotů odpovídá jejich důležitosti, jde přeci o nej
od 6.7.2025 2.2tis
Amazonky byly podle řecké mytologie národem bojovných žen, které se cvičily v boji a ponechávaly si veškerou moc nad veřejným životem. Skutečně existovaly? Podle Homéra se svými schopnostmi v boji zcela vyrovnaly každému muži. Údajně sídlily mezi Černým a Kaspickým mořem a byly zvány „Amazonky“, což ve starořečtině znamená „bez prsou“. [caption id="att
od 5.7.2025 3.1tis
V roce 1937 se celý svět s napětím díval na Amelii Earhartovou, průkopnickou letkyni, která se pokoušela o heroický oblet světa. Její let se však proměnil v jednu z největších záhad 20. století. Nad nekonečnými vodami Tichého oceánu, jen kousek od cíle, její letadlo zmizelo beze stopy. Co se stalo s touto ikonou letectví a jejím navigátorem Fredem Noonanem? Pád do moře, zajetí, nebo
od 5.7.2025 3.4tis
V lednu 1972 dochází k jedné z nejzávažnějších leteckých havárií na našem území. Letadlo mířící do tehdejší Jugoslávie se po ohlušujícím výbuchu zřítí k zemi. Jeho trosky pokryjí rozsáhlé území kolem České Kamenice. Oficiálně je nehoda přičítána na vrub chorvatským teroristům. Podle jiné verze za to ale může československá armáda! Let J
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz