Upoutávka ×
Pátek, 23. května 2025
23. května 1964: Vzniká záhadná fotografie astronauta ze Solway, který se objevil v pozadí rodinného snímku.
Domů     Kdo ve skutečnosti objevil Ameriku? Byli to Skoti či Irové?
Kdo ve skutečnosti objevil Ameriku? Byli to Skoti či Irové?
od 12.5.2025
2.7tis
Kdo doopravdy jako první z Evropy stanul na americkém kontinentu? Pocházel ze Skotska nebo z Irska?
273
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Učebnice dějepisu nás učí, že za objevením Ameriky v 15. století stál slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus. Některé nálezy ale napovídají, že americké prvenství ve skutečnosti patří jiným. Kontinent byl údajně objeven už stovky let před Kolumbem.

Stopy na obou stranách oceánu svědčí o tom, že Kolumba přinejmenším o pár desítek až stovek let zřejmě předběhli i rytíři z dnešního Skotska či irský mnich Brendan!

Kdo doopravdy jako první z Evropy stanul na americkém kontinentu? Pocházel ze Skotska nebo z Irska? Je na těchto reliéfech kukuřice a zároveň důkaz, že Ameriku objevili Skoti? Je toto tvář muže, který objevil Ameriku, a to 100 let před Kolumbem? Co to bylo za spis, v němž se svatý Brendan poprvé dozvěděl o možnosti existence Ameriky?

Jedna z těchto stop leží v místech, kde by ji možná hledal málokdo – ve vesničce Rosslyn nedaleko Edinburghu. Zdejší Rosslynská kaple zaujala pozornost historiků zejména svou pozoruhodnou výzdobou.

Mezi unikátními kamenořezbami můžeme nalézt i dokonalé ztvárnění kukuřičných klasů a rostliny aloe. To jsou rostliny, které se na evropském kontinentu vůbec nevyskytují a byly k nám dovezeny právě z Ameriky.

Na tom všem by ještě nebylo nic zvláštního, kdyby ovšem nebyla Rosslynská kaple kompletně dokončena roku 1486, tedy 6 let před první Kolumbovou objevnou plavbou do Ameriky. Kdo tedy byli objevitelé, kteří do Skotska dovezli tyto rostliny ještě před Kolumbem?

Je na těchto reliéfech kukuřice a zároveň důkaz, že Ameriku objevili Skoti?
Je na těchto reliéfech kukuřice a zároveň důkaz, že Ameriku objevili Skoti?

Skotská stopa na východním pobřeží

Objevnou plavbu k pobřeží Severní Ameriky nejspíš uskutečnila flotila 12 lodí pod vedením Henryho St.

Claira (1345–1400), prvního prince orknejského, která ze Skotska vyplula v roce 1398. Flotila údajně počátkem června zakotvila u břehů Nového Skotska v zálivu Fundy, odkud pak pokračovala dále na jih. O rok později se prý dostala až do Mexika.

Na několika místech severovýchodního pobřeží USA po sobě tato výprava zanechala stopy.

Například ve Westfordu nedaleko Bostonu je do skály vytesán náhrobek středověkého rytíře Jamese Gunna, který měl být členem St. Clairovy výpravy a zemřel za neznámých okolností.

Dalším důkazem přítomnosti skotských rytířů je stavba stojící na Rhode Islandu. Je založena na skotském lokti, což je stará délková míra užívaná ve Skotsku.

Stavba podle historiků vznikla v letech 1150–1400 a posádce zřejmě sloužila jako opevnění, kostel i maják. Pokud se skotští rytíři skutečně dostali na americké pobřeží, zůstává nezodpovězenou otázkou, jak dlouho zde pobyli a zda se na místo vraceli opakovaně.  

Je toto tvář muže, který objevil Ameriku, a to 100 let před Kolumbem?
Je toto tvář muže, který objevil Ameriku, a to 100 let před Kolumbem?

Irští misionáři: Přepluli oceán na malém člunu?

Když se irský mnich Brendan (484–578) prochází klášterní knihovnou, zaujme jej zvláštní časem zašlý spis, do kterého se okamžitě začte.

S hrůzou v očích pak pročítá tvrzení neznámého autora o tom, že na světě existují tři oblohy, dvě rajské řeky, čtyři ohnivé očistce, a dokonce vzdálené země, nad nimiž září slunce, zatímco nad jeho opatstvím panuje noc.

S tím se ale mysl mnicha nedokáže ztotožnit, a tak kacířský spis rozezleně spálí. To se ale nelíbí představeným kláštera, kteří jej za zničení cenné památky chtějí potrestat a posílají ho do světa, aby na vlastní kůži ověřil pravdivost údajů ve starém textu.

V té chvíli ještě nikoho nenapadne, že bude Brendan později prohlášen za svatého. Do vratkého člunu s dřevěnou konstrukcí potaženou kůží spolu s ním vstupuje ještě 12 dalších mnichů, na cestách stráví dlouhých 9 let, během nichž doplují k břehům Grónska.

A doplují také na severoamerické pobřeží. Alespoň tak někteří badatelé usuzují z Brendanových zápisků. Dá se jim ale věřit?

Co to bylo za spis, v němž se svatý Brendan poprvé dozvěděl o možnosti existence Ameriky?
Co to bylo za spis, v němž se svatý Brendan poprvé dozvěděl o možnosti existence Ameriky?

Tajemství neuvěřitelné cesty

Zápisky z Brendanova deníku a jeho vyprávění o cestách nakonec sepisují další mniši v 9. či 10. století ve spise Námořní plavba svatého Brendana. Spis místy poměrně přesně líčí krajinu, faunu i floru Ameriky.

Na druhou stranu je však proložen neuvěřitelnými zážitky, které věrohodnost cestopisu znevažují. Už 1000 let se tak vedou dohady, zda je svazek opravdovým cestopisem, nebo jen smyšlenkou.

Jsou to právě detailní popisy některých dnes již známých věcí, například islandských sopek nebo ovcí z ostrovů Faroe, které část vědců donutí přiklonit se k názoru, že vyprávění jsou skutečná.

Brendanova trasa se navíc příliš neliší od té, kterou se později vydají i Vikingové. Mohlo by ale třináct mnichů na vratkém člunu přeplout oceán? Anglický historik Tim Severin (*1940) se rozhodne dokázat, že to není vyloučeno.

Vyrobí si přesnou repliku Brendanova člunu a 17. května 1976 na němvyrazí se čtyřčlennou posádkou na moře. O 5 týdnů později se pětice mužů ve člunu objeví u ostrova Peckford u Newfoundlandu. Brendan to tedy mohl dokázat také!

Zdroje informací: Tim Severin – The Brendan Voyage, Wikipedia - Henry I Sinclair, Earl of Orkney, Christopher Knight a Robert Lomas - The Hiram Key
1. By MrCharco - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32689446 2. By Kjetil Bjørnsrud - Own work, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=781812 3. By Steven Wood Collins - https://www.goodreads.com/author_blog_posts/3496831-the-patricians-prince-henry-sinclair-1345---1404-1st-earl-of-orkney, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=119093539 4. By Unknown mediaeval scribe. - University of Applied Sciences, Augsburg, Germany (image), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1603556
Lokalita:
Související články
od 23.5.2025 66
Na první pohled je to celkem běžný strom, který roste na mnoha místech afrického kontinentu. Dřeviny patřící do stejného rodu najdeme i v Asii nebo na severu Austrálie. V Africe je ovšem tento strom spojený s děsivou rituální zkouškou. Pod latinským jménem Erythrophleum suaveolens se skrývá strom utrpení!   Strom má drsnou kůru načernalé ba
od 20.5.2025 2.7tis
Malou kryptu, ve které se tísní asi deset lidí, osvětlují pouze lucerny a svíčky. Kněz pomalým hlasem odříkává litanii. Odněkud se ozývá pláč. Když je obřad u konce, schází se zástupci vlivné sicilské rodiny s kapucínským mnichem, který má na starosti uzavírání dohod. Vyjednávání probíhá jen krátce. Na závěr předává hlava rodiny mnichovi váček napěchovaný mincemi a spokojeně odchází domů. [galle
od 20.5.2025 3.2tis
Střelnicí se rozléhá povyk desítek lidí, kteří sledují souboj mezi těmi nejlepšími lukostřelci z kraje. Zdá se, že turnaj má dva finalisty. Tím prvním je šerif z Nottinghamu, tím druhým pak neznámý muž s dlouhým lukem a neuvěřitelnou muškou. Když ve velkém finále trefí šerif střed terče, davem to zašumí. Zdá se, že onen neznámý, muž, který si říká Robin Hood, nemá šanci. Jenže jeho šíp míří také d
od 18.5.2025 2.9tis
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý Rus Mitrofan M. Nikitin. Na první pohled se nijak neliší od ostatních. Na lidi, kteří přicházejí oslavit komunistického revolucionáře, se usmívá a trpělivě stojí ve frontě, aby mohl alespoň na chvíli
od 18.5.2025 3.4tis
Španělský král Ferdinand VI. (1713–1759) potřebuje peníze na válku o následnictví. Proto vysaje pokladnice svých zámořských kolonií v Karibiku a lodě plně naložené cennostmi naloupenými domorodým indiánům zamíří přes oceán k Evropě.  Na zlatě, kvůli kterému bylo prolito tolik krve, jako by však ležela nějaká kletba. Legendární Zlatá flotila, „přesná jako
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
PETEXPERT DEN 2025
epochanacestach.cz
PETEXPERT DEN 2025
V sobotu 31. května 2025 se v pražském Pesoparku v Uhříněvsi uskuteční první ročník akce pro širokou veřejnost – PetExpert den. Tento celodenní zážitkový program je určen pro všechny milovníky psů, jejich psy i rodiny s dětmi. Akce je zdarma a nabídne praktické ukázky práce se psy, přednášky, odborné konzultace, soutěže, stánky se sortimentem pro
Zahradní doplňky nesmějí chybět
rezidenceonline.cz
Zahradní doplňky nesmějí chybět
Prostor zahrady nebo terasy lze velmi dobře oživit nejrůznějšími doplňky, ať už v podobě textilií určených do exteriéru či designovým osvětlením v podobě svícnů, luceren a LED zdrojů. Více informací naleznete v popiscích fotografií.
Topinky s avokádem
nejsemsama.cz
Topinky s avokádem
Avokádo je skvělou variantou, jak dostat do těla vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky. Pomáhá snižovat cholesterol a podporuje zdravé srdce. Hodí se do dipů, pomazánek i salátů. Ingredience na 4 porce: 4 plátky chleba 2 zralá avokáda 150 g Lučiny 4 vejce sůl pepř 1 lžíce octa bylinky podle chuti Postup: Chléb opečte na suché pánvi dozlatova a křupava. Pak ho potřete Lučinou, osolte
Voňavé indické kari
tisicereceptu.cz
Voňavé indické kari
Indie je královna koření. A pomyslné první místo má kari! Suroviny na 4 porce 20 g másla 10 g oleje 1 lžič. kurkumy 2 rajčata 1 lžič. drc. římského kmínu 1 lžič. koření garam masala 1 lžič
Dovádivá kůzlata vrátila mé vnučce úsměv na tvář
skutecnepribehy.cz
Dovádivá kůzlata vrátila mé vnučce úsměv na tvář
Markétka bývala tak veselá, pak ale zasáhl krutý osud a už neměla důvod k úsměvu. Vrátili jí ho až malí, roztomilí tvorečkové s růžky. Pamatujete si, mí vrstevníci, jak bývala v televizi kdysi přestávka a v ní dovádivá koťata? Ta přestávka byla velmi oblíbená. Jakmile se koťata zjevila na obrazovce, volali jsme jako o život: „Koťata!“ Babička s maminkou zanechaly vaření, chlapi položili
Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev. Díky pokročilému molekulárnímu modelování
21stoleti.cz
Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev. Díky pokročilému molekulárnímu modelování
Výzkumný tým vedený prof. Pavlem Jungwirthem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zjistil, že během procesu, kdy se kapalina mění z nekovu na vodivý kov, vzniká ještě jeden, zatím nepopsaný jev
Místo svatby Bendové utekl za mladší?
nasehvezdy.cz
Místo svatby Bendové utekl za mladší?
Snad nikdo nepochyboval o tom, že se v dohledné době herečka ze seriálu Jedna rodina Alice Bendová (51) provdá za svého dlouholetého partnera Michala Topola (38). Jenže teď kolují zvěsti, že těsně p
Už žádné zbytky!
epochalnisvet.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci.   Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí
3 generálové v Bílém domě: Farmář, buldok & líný prezident
historyplus.cz
3 generálové v Bílém domě: Farmář, buldok & líný prezident
Prezidentský úřad zastávalo ve Spojených státech amerických hned několik generálů. Tři z nich se ale vymykají. Ještě předtím, než byli zvoleni do Bílého domu, se zúčastnili významných válečných konfliktů, jež přepsaly světové dějiny. Je přitom ironií, že na bitevním poli se mnohdy cítili více doma než ve vrcholné politické funkci. Úspěšný na bojišti, neúspěšný v
Moderní české inovace: Kontaktní čočky, semtex a další vynálezy našich zlatých ručiček
epochaplus.cz
Moderní české inovace: Kontaktní čočky, semtex a další vynálezy našich zlatých ručiček
České vynálezy nejsou jen minulostí – kontaktní čočky, semtex, polarograf či umělé cévy zachraňují životy a posouvají vědu dopředu i dnes. Od Wichterleho stavebnice Merkur po Nobelovu cenu Jaroslava Heyrovského – objevte moderní české nápady, které formují svět. Místo brýlí kontaktní čočky Také za vynálezem kontaktních čoček stojí Otto Wichterle. V roce 1954 se mu
Restaurace ZEM představuje pop-up večeři Four Hands Dinner
iluxus.cz
Restaurace ZEM představuje pop-up večeři Four Hands Dinner
Restaurace ZEM zve 5. června na pop-up večeři Four Hands Dinner pod vedením Chef de Cuisine Libora Kristofčáka a hostujícího šéfkuchaře Ondřeje Moliny. Speciální šestichodové menu vzdává hold jaru, ud
Dekorativní ptáčci z plsti
panidomu.cz
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz