Skip to content

Keltský svátek Alban Eilir je předchůdce našich Velikonoc

Původní keltské svátky byly po příchodu křesťanství uměle nahrazeny novou vírou. Přesto se v našich tradicích do jisté míry keltské svátky, jejich význam a pozůstatky někdejších rituálů dodnes zachovávají.

Jedním z těchto svátků jsou Velikonoce, které nahrazují keltské oslavy jarní rovnodennosti, kdy světlo vítězí nad tmou a získává přesilu. Svátek Alban Eilir, jehož název je překládán jako „světlo Země“, je také svátkem rovnováhy, neutrality a pověstné zlaté střední cesty.

Na jarní rovnodennost poukazují mnohé megalitické památky

Ústředním symbolem svátku Alban Eilir je vejce. Vejce jsou jako symbol nového života a plodnosti slavnostně zdobena různými barvami. Keltové na ně také malovali různé symboly, nejčastěji spirály a proužky.

Z vajec se rovněž připravují nejrůznější sváteční pokrmy a pro zabavení nejmladších obyvatel osad se nazdobená vejce schovávají do trávy kolem. Tuto symboliku později přejímají Velikonoce, které mají připomínat ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Zároveň si ale zachovávají velkou část dříve pohanských zvyků, pouze jim přičítají nový význam. Podobně je to i s pletením pomlázky a následné šlehání děvčat. „Existují dvě verze této tradice. Jedna tvrdí, že pomlázka je ztělesněný falus (mužský pohlavní úd – pozn.

red.), který má ženám dopřát do dalšího roku plodnost a zdraví,“ vysvětluje odborník na keltskou kulturu Petr „Lunwer“ Bílek. „Druhá teorie mluví o vyhánění nečistých duchů a démonů z žen. Tato teze je více nakloněná okultním praktikám raného středověku, a tudíž ji považuji za nekeltskou,“ dodává. Která verze je blíže pravdě? Vzhledem k tomu, že Alban Eilir slouží k oslavě života a plodnosti, je první varianta tou pravděpodobnější.

Šlehání děvčat se vykládá různě, Foto: Wikimedia Commons
NOVÉ ZAČÁTKY

Americká věštkyně a esoterička Sharlyn Hidalgo považuje tento svátek za ideální dobu k přemýšlení nad novými projekty, vztahy a plány či zlepšení těch stávajících. Ve své knize Keltské stromové rituály Hidalgo líčí obřad, který se svými učenci během jarní rovnodennosti provádí.

Je k němu potřeba jen nádoba s hlínou a semeno libovolného stromu. Na začátku rituálu požádá všechny účastníky, aby zavřeli oči a vnitřně se připravili na obřad. „Přivolejte energii tohoto dne a pociťte vděk za návrat slunce a začátek jara,“ vybízí. V další fázi si účastníci uvědomí svá přání a plány do nadcházejícího plodného období a zazpívají pozitivně laděnou píseň plnou naděje. Po krátké meditaci nakonec přistupují k obřadnímu zasazení semene do připravené nádoby.

Tento akt opět symbolizuje nový život, který Alban Eilir oslavuje. Rituál se opět uzavírá optimistickým nápěvem. Rituál, který Hidalgo popisuje, ovšem nese výrazné znaky učení new age. Do jaké míry je tedy skutečně keltský?

Schovávání vejcí do trávy jsme také přejali od Keltů
DUCHOVÉ STROMŮ

V hledání odpovědi je třeba udělat si menší odbočku k jinému zajímavému rituálu, který dodnes nevědomky provádí mnoho z nás. Jeho chvíle nastává v okamžiku, kdy během rozhovoru zmíníme něco pozitivního, například že se nám dobře daří.

Po takovém prohlášením musíme danou věc třikrát zaklepat na holé dřevo, abychom nic nezakřikli a štěstí se neodvrátilo. Tento zvyk jsme přejali od našich keltských předků, kteří přírodu a obzvláště stromy chovali v posvátné úctě.

Věřili totiž, že ve stromech sídlí dobří duchové, a proto jejich magické obřady předcházelo klepání na stromy, aby se tito duchové vzbudili a byli nápomocni. Všude kolem nás se totiž prý vynořují také zlí duchové připravení škodit a naše vyprávění by mohlo upoutat jejich pozornost.

Zaklepáním na dřevo tedy vyvoláváme dobré duchy a žádáme je tím o ochranu. Sázení stromů spojené s novými plány a sny do konceptu svátku Alban Eilir skutečně zapadá. Může tento rituál otevřít cestu ke splnění našich cílů?

Foto: Wikimedia Commonst
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kuks: Barokní perla na břehu Labe
epochanacestach.cz

Kuks: Barokní perla na...

Možná i vám, když...
Dezinfekce interiéru: Software policejních Fordů promění auto v saunu
21stoleti.cz

Dezinfekce interiéru: Software...

Po speciálních policejních helmách...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Pravěk na vlastní kůži: Archeopark Všestary
epochanacestach.cz

Pravěk na vlastní kůži:...

Hradecko je malebnou...
Vladimír Kratina – Dětství strávil ve vlaku
nasehvezdy.cz

Vladimír Kratina –...

K divadlu se dal kvůli lásce k ženě, ale...
Žhavé hvězdy pokrývají obří magnetické skvrny
21stoleti.cz

Žhavé hvězdy pokrývají obří...

Astronomové objevili vskutku gigantické magnetické skvrny...
Dobré rady do kuchyně
epochalnisvet.cz

Dobré rady do kuchyně

Víte, jak připravit nutrii či pilaf, nebo...
Odkdy si mažeme máslo na chleba? Účelem bylo zastavit mor!
epochaplus.cz

Odkdy si mažeme máslo na...

Chlebu s máslem to spolu dokonale ladí a...
České zoo se otevírají!
nasehvezdy.cz

České zoo se otevírají!

V našich zoologických zahradách se konečně otevřely i...
Vůní infuzovaný inkoust na pokožu
iluxus.cz

Vůní infuzovaný inkoust na...

Jednadvacátého března loňského roku...
Výbuch sopky St. Helens: Nejlépe zdokumentovaná erupce!
epochaplus.cz

Výbuch sopky St. Helens:...

Za touhu pořídit ty nejúžasnější...
Neil deGrasse Tyson Prorok nemožností a možných světů
epochalnisvet.cz

Neil deGrasse Tyson Prorok...

Občas někdo řekne něco, co stojí za to...