Skip to content

Kočka: Tajemný přítel na hranici světů: Díl 4.

Za dobu, co kočka kráčí s člověkem po stejné cestě, zažila bezmeznou úctu, nenávist i pronásledování. Je to zvláštní zvíře obklopené tajemstvím, které si nás dokáže zcela podmanit, ale přesto si stále zachovává svou osobnost.

Mystická podstata koček po celá staletí přisuzuje těmto tvorům magické schopnosti a spojuje je s okultismem. Co tajemného v sobě kočky vlastně skrývají? Dokážou vidět duchy a auru, nebo dokonce léčit?

Kočka je tvor tajemný na mnoho způsobů! Foto: iizcat.com

V tmavnoucím šeru večera leskle svítí do ticha pár velkých zelených očí. Vyzařuje z nich podivné mystično, jaké je ze zvířat blízkých člověku vlastní jedině kočce. Ač tato šelma žije s člověkem již po celá staletí, v jejích žilách stále koluje divoce svobodná krev.

Kočka je spojována s tajemnem, nadpřirozenem a říká se o ní, že žije na hranici světů. Možná proto nás tato pružná šelma tolik vábí.

Významem kočičího vrnění se zabývají i vědci. Foto: medium.com
VRNĚNÍ JAKO DONUCOVACÍ PROSTŘEDEK

Na začátku tohoto tisíciletí se vědci z britské univerzity v Sussexu zabývají výzkumem působení různých komunikačních zvuků na lidskou psychiku. Prošetřují přitom i kočičí vrnění. Výsledky jsou značně překvapivé.

Předení má totiž na člověka podle všeho velký vliv, i když si to třeba ani příliš neuvědomujeme. Z dlouhodobého pozorování vyplývá, že kočka používá dva typy vrnění. Prvním je dobře známé pobublávání spokojené kočky, ten druhý má mít spíše donucovací účinky a útočí na naše instinkty těžkým kalibrem mimořádné vysokofrekvenční složky podobné pláči bezbranného dítěte.

Toto změněné předení kočka cíleně používá, když chce svého majitele přimět, aby ji nakrmil. A vědecké testy prováděné v této souvislosti na dobrovolnících potvrzují, že to na nás skutečně funguje.

Kočky jsou pěkně mazané. Foto: purina.com
STRATEGIE KLAMU

Účastníci studie žádostivé vrnění hodnotí jednoznačně naléhavěji než protivné, i když daleko hlasitější a jednoznačnější mňoukání. A podle toho také reagují a udělají to, co od nich kočka chce. Podle vědců jde o druh podprahového signálu, nenápadné skryté sdělení, jehož pravý záměr si neuvědomujeme.

„Ukrytí křiku do hlasového projevu, který máme obvykle spojen s pocitem spokojenosti, je docela záludný způsob, jak posluchače donutit k reakci. Prosebné předení lidé pravděpodobně akceptují spíše než hlasité mňoukání.

Tím by kočka riskovala, že bude vyhozena z místnosti,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Karen McComb. Téměř by se chtělo říct, že kočka si dokáže člověka rafinovaně omotat kolem prstu. Historie i legendy hovoří už celá staletí jasně: kočka má v sobě jakousi zvláštní magii.

Zda je to ale pravda, musí posoudit každý sám. Jsou zvláštní schopnosti koček jen přeceňovány, nebo teprve musíme odkrýt odvěké tajemství elegantních šelem, jež se nenechají spoutat?

Jitka Krulcová

Foto: originalbotanica.com, iizcat.com, medium.com, purina.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články