reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Náboženství a okultismus
Kočka: Tajemný přítel na hranici světů: Díl 4.
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 5.12.2020
5.6tis
Dohlédnou kočičí oči až za hranice našeho světa? Foto: originalbotanica.com
38
SDÍLENÍ
5.6tis
ZOBRAZENÍ

Za dobu, co kočka kráčí s člověkem po stejné cestě, zažila bezmeznou úctu, nenávist i pronásledování. Je to zvláštní zvíře obklopené tajemstvím, které si nás dokáže zcela podmanit, ale přesto si stále zachovává svou osobnost.

Mystická podstata koček po celá staletí přisuzuje těmto tvorům magické schopnosti a spojuje je s okultismem. Co tajemného v sobě kočky vlastně skrývají? Dokážou vidět duchy a auru, nebo dokonce léčit?

Dohlédnou kočičí oči až za hranice našeho světa? Foto: originalbotanica.com Kočka je tvor tajemný na mnoho způsobů! Foto: iizcat.com Významem kočičího vrnění se zabývají i vědci. Foto: medium.com Kočky jsou pěkně mazané. Foto: purina.com
Kočka je tvor tajemný na mnoho způsobů! Foto: iizcat.com

V tmavnoucím šeru večera leskle svítí do ticha pár velkých zelených očí. Vyzařuje z nich podivné mystično, jaké je ze zvířat blízkých člověku vlastní jedině kočce. Ač tato šelma žije s člověkem již po celá staletí, v jejích žilách stále koluje divoce svobodná krev.

Kočka je spojována s tajemnem, nadpřirozenem a říká se o ní, že žije na hranici světů. Možná proto nás tato pružná šelma tolik vábí.

Významem kočičího vrnění se zabývají i vědci. Foto: medium.com

VRNĚNÍ JAKO DONUCOVACÍ PROSTŘEDEK

Na začátku tohoto tisíciletí se vědci z britské univerzity v Sussexu zabývají výzkumem působení různých komunikačních zvuků na lidskou psychiku. Prošetřují přitom i kočičí vrnění. Výsledky jsou značně překvapivé.

Předení má totiž na člověka podle všeho velký vliv, i když si to třeba ani příliš neuvědomujeme. Z dlouhodobého pozorování vyplývá, že kočka používá dva typy vrnění. Prvním je dobře známé pobublávání spokojené kočky, ten druhý má mít spíše donucovací účinky a útočí na naše instinkty těžkým kalibrem mimořádné vysokofrekvenční složky podobné pláči bezbranného dítěte.

Toto změněné předení kočka cíleně používá, když chce svého majitele přimět, aby ji nakrmil. A vědecké testy prováděné v této souvislosti na dobrovolnících potvrzují, že to na nás skutečně funguje.

Kočky jsou pěkně mazané. Foto: purina.com

STRATEGIE KLAMU

Účastníci studie žádostivé vrnění hodnotí jednoznačně naléhavěji než protivné, i když daleko hlasitější a jednoznačnější mňoukání. A podle toho také reagují a udělají to, co od nich kočka chce. Podle vědců jde o druh podprahového signálu, nenápadné skryté sdělení, jehož pravý záměr si neuvědomujeme.

„Ukrytí křiku do hlasového projevu, který máme obvykle spojen s pocitem spokojenosti, je docela záludný způsob, jak posluchače donutit k reakci. Prosebné předení lidé pravděpodobně akceptují spíše než hlasité mňoukání.

Tím by kočka riskovala, že bude vyhozena z místnosti,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Karen McComb. Téměř by se chtělo říct, že kočka si dokáže člověka rafinovaně omotat kolem prstu. Historie i legendy hovoří už celá staletí jasně:

kočka má v sobě jakousi zvláštní magii. Zda je to ale pravda, musí posoudit každý sám. Jsou zvláštní schopnosti koček jen přeceňovány, nebo teprve musíme odkrýt odvěké tajemství elegantních šelem, jež se nenechají spoutat?

Jitka Krulcová

Foto: originalbotanica.com, iizcat.com, medium.com, purina.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.10.2022 2.9tis
Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné přízraky, kterým říkají podle původního aztéckého názvu chaneque. Tito démoni prý dokážou člověka posednout a na několik dní ho unést. Místní se jich v některých případech obávají dodnes. Obchází skutečně tato mýtická stvoření mexickou džunglí? JEN JEDNI Z MNOHA V jazyce náhuatl chaneque znamená „ti, kdo obývají nebezpečná […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 2.8tis
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.9tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 3.1tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 2.3tis
Na rozdíl od jiných vědců se nestaví skepticky k posmrtnému životu, naopak projevuje silný zájem o spiritismus a několikrát se kladně vyjádří k myšlence možné komunikace se záhrobím. Dokonce prý usiloval o stvoření aparátu, pomocí kterého bude možné s mrtvými promlouvat. Podařilo se mu to? Slavný americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931) je znám především […]