22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Reportáže
Konspirační teorie o vraždě nadějného amerického politika Setha Riche
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 24.2.2021
4.5tis
Seth Rich, foto Linkedin
433
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Policie jeho smrt vyšetřuje jako zpackaný pokus o loupež, který se vymkl z rukou. Jenže mrtvému muži nic nechybí a navíc se brzy začnou objevovat zprávy o jeho zapojení do politiky a možných nezákonných aktivitách.

Seth Rich, foto Linkedin Uniklá komunikace Johna Podesty zřejmě ovlivnila výsledky voleb, Wikimedia Commons Demokratický národní výbor věnoval Sethově vzpomínce stojan na kola před svou centrálou, foto Wikimedia Commons

Nedaleko svého domu ve Washingtonu je 10. července 2016 ve 4:20 ráno zastřelen mladý muž. Obětí domnělého přepadení je Seth Rich (1989–2016), zaměstnanec Demokratického národního výboru, což je nejvyšší stranický orgán Demokratické strany USA.

Do prezidentských voleb přitom zbývá pouhých pár měsíců a kampaně obou hlavních kandidátů se přiostřují. Není proto divu, že smrt zaměstnance jednoho ze znesvářených táborů přitáhne pozornost médií a konspiračních teoretiků, kteří začínají hledat všemožné souvislosti s nastávajícími volbami.

A jsou úspěšní! Rich byl členem volebního týmu demokratů a údajně měl prsty v jednom z velkých předvolebních skandálů! Byl za své aktivity popraven?

Uniklá komunikace Johna Podesty zřejmě ovlivnila výsledky voleb, Wikimedia Commons

KOMUNIKOVAL S WIKILEAKS?

V dramaticky vyrovnaných prezidentských volbách v roce 2016 proti sobě stojí demokratická kandidátka Hillary Clintonová (*1947) a republikán Donald Trump (*1946). Seth Rich na straně demokratů funguje jako datový ředitel.

Jedním z jeho úkolů v týmu je vývoj počítačové aplikace, která by pomohla voličům lokalizovat volební místnosti. Zdá se ale, že měl mnohem vyšší plány. Podle jistého soukromého detektiva v té době Rich komunikoval s kontroverzní organizací Wikileaks, která zveřejňuje významné utajované dokumenty.

Po Richově smrti neméně kontroverzní zakladatel Wikileaks Julian Assange (*1971) veřejně prohlašuje, že jeho organizace je ochotna nabídnout odměnu v celkové výši několika tisíc dolarů výměnou za informace, které by vedly k odhalení jeho vraha.

Tím spekulace o spojení zaměstnance Demokratického národního výboru s WikiLeaks jen posilují. Rich mohl mít přístup k takovému typu informací, o které má WikiLeaks zájem. Mohl se je snažit zveřejnit či možná dokonce zpeněžit?

Demokratický národní výbor věnoval Sethově vzpomínce stojan na kola před svou centrálou, foto Wikimedia Commons

SPOJITOST S EMAILY

V říjnu a listopadu téhož roku WikiLeaks zveřejňuje 20 tisíc stran e-mailů ze soukromého účtu Johna Podesty (*1949), bývalého šéfa štábu Bílého domu a předsedy americké prezidentské kampaně Hillary Clintonové, která kandidátku nelíčí v příliš lichotivém světle.

Je to právě skandál s e-maily, co Clintonovou ve volbách výrazně oslabí. Není jasné, z jakého zdroje WikiLeaks e-maily získává. Vyšetřovatelé nejčastěji viní ruské hackery, někteří ovšem spatřují spojitost mezi uniklou elektronickou poštou a smrtí Setha Riche.

Mohl to být právě on, kdo kontroverzní společnosti e-maily předal, nebo o to alespoň usiloval? Pokud ano, pak je na místě vyšetřit, zda jeho komunikace s WikiLeaks nebyla pravou příčinou jeho smrti. FBI ale dává od vyšetřování ruce pryč a vražda je i nadále vedena jako pokus o přepadení, při němž byla oběť zastřelena.

Foto: Wikimedia Commons, Linkedin
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 22.1.2022 564
Asi nejznámějším neobjeveným pokladem, který je údajně ukryt na našem území, je takzvaný štěchovický poklad. Pátrá se po něm už od 50. let minulého století a dosud jej ještě nikdo nenašel.     Poklad mají tvořit bedny plné nacistických cenností a údajně by se měl nacházet někde v oblasti Hradišťska u středočeských Štěchovic. Hlavní část […]
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]