9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Reportáže
Konspirační teorie o vraždě nadějného amerického politika Setha Riche
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 24.2.2021
4.5tis
Seth Rich, foto Linkedin
433
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Policie jeho smrt vyšetřuje jako zpackaný pokus o loupež, který se vymkl z rukou. Jenže mrtvému muži nic nechybí a navíc se brzy začnou objevovat zprávy o jeho zapojení do politiky a možných nezákonných aktivitách.

Seth Rich, foto Linkedin Uniklá komunikace Johna Podesty zřejmě ovlivnila výsledky voleb, Wikimedia Commons Demokratický národní výbor věnoval Sethově vzpomínce stojan na kola před svou centrálou, foto Wikimedia Commons

Nedaleko svého domu ve Washingtonu je 10. července 2016 ve 4:20 ráno zastřelen mladý muž. Obětí domnělého přepadení je Seth Rich (1989–2016), zaměstnanec Demokratického národního výboru, což je nejvyšší stranický orgán Demokratické strany USA.

Do prezidentských voleb přitom zbývá pouhých pár měsíců a kampaně obou hlavních kandidátů se přiostřují. Není proto divu, že smrt zaměstnance jednoho ze znesvářených táborů přitáhne pozornost médií a konspiračních teoretiků, kteří začínají hledat všemožné souvislosti s nastávajícími volbami.

A jsou úspěšní! Rich byl členem volebního týmu demokratů a údajně měl prsty v jednom z velkých předvolebních skandálů! Byl za své aktivity popraven?

Uniklá komunikace Johna Podesty zřejmě ovlivnila výsledky voleb, Wikimedia Commons

KOMUNIKOVAL S WIKILEAKS?

V dramaticky vyrovnaných prezidentských volbách v roce 2016 proti sobě stojí demokratická kandidátka Hillary Clintonová (*1947) a republikán Donald Trump (*1946). Seth Rich na straně demokratů funguje jako datový ředitel.

Jedním z jeho úkolů v týmu je vývoj počítačové aplikace, která by pomohla voličům lokalizovat volební místnosti. Zdá se ale, že měl mnohem vyšší plány. Podle jistého soukromého detektiva v té době Rich komunikoval s kontroverzní organizací Wikileaks, která zveřejňuje významné utajované dokumenty.

Po Richově smrti neméně kontroverzní zakladatel Wikileaks Julian Assange (*1971) veřejně prohlašuje, že jeho organizace je ochotna nabídnout odměnu v celkové výši několika tisíc dolarů výměnou za informace, které by vedly k odhalení jeho vraha.

Tím spekulace o spojení zaměstnance Demokratického národního výboru s WikiLeaks jen posilují. Rich mohl mít přístup k takovému typu informací, o které má WikiLeaks zájem. Mohl se je snažit zveřejnit či možná dokonce zpeněžit?

Demokratický národní výbor věnoval Sethově vzpomínce stojan na kola před svou centrálou, foto Wikimedia Commons

SPOJITOST S EMAILY

V říjnu a listopadu téhož roku WikiLeaks zveřejňuje 20 tisíc stran e-mailů ze soukromého účtu Johna Podesty (*1949), bývalého šéfa štábu Bílého domu a předsedy americké prezidentské kampaně Hillary Clintonové, která kandidátku nelíčí v příliš lichotivém světle.

Je to právě skandál s e-maily, co Clintonovou ve volbách výrazně oslabí. Není jasné, z jakého zdroje WikiLeaks e-maily získává. Vyšetřovatelé nejčastěji viní ruské hackery, někteří ovšem spatřují spojitost mezi uniklou elektronickou poštou a smrtí Setha Riche.

Mohl to být právě on, kdo kontroverzní společnosti e-maily předal, nebo o to alespoň usiloval? Pokud ano, pak je na místě vyšetřit, zda jeho komunikace s WikiLeaks nebyla pravou příčinou jeho smrti. FBI ale dává od vyšetřování ruce pryč a vražda je i nadále vedena jako pokus o přepadení, při němž byla oběť zastřelena.

Foto: Wikimedia Commons, Linkedin
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]