reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Náboženství a okultismus
Královna voodoo Marie Laveau: Pro radu si k ní chodili i významní politici
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 29.12.2021
1.6tis
Její nadání jí vyneslo titul královny voodoo, foto Pixabay
181
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

V americkém New Orleans před 200 lety fungovala silná komunita vyznavačů voodoo. Na vrchol tamní hierarchie se propracovala kněžka Marie Laveau, o níž se dodnes vyprávějí barvité příběhy. Její rady tehdy vyhledávali i ti nejvlivnější lidé z širokého okolí.

Její nadání jí vyneslo titul královny voodoo, foto Pixabay Portrét Marie Laveau, foto Frank Schneider / Creative Commons / Volné dílo Královna voodoo je prý zodpovědná za stvoření vlkodlaka z Lousiany, foto Pixabay Hrob Marie Laveau, foto Patrick S Carroll / Creative Commons / Volné dílo

V 19. století se na mnoha místech Severní Ameriky rozrůstají komunity složené z potomků evropských přistěhovalců a jejich černošských otroků. V oblasti New Orleans v Louisianě jsou to především francouzští kolonisté a nyní již svobodní občané afrického původu.

Další zdejší početnou skupinou jsou uprchlíci z Haiti, které z vlasti vyhnala revoluce probíhající v letech 1791–1804. Právě haitští do Ameriky přivážejí voodoo, které si v New Orleans brzy získává nevídanou oblibu dokonce i mezi silně věřícími Evropany.

Jsou to zřejmě tyto mimořádné podmínky, co stojí za zrodem slavné „královny voodoo“ Marie Laveau (1801–1881). Kněžky voodoo se tou dobou ve svých komunitách těší velkému vlivu a mají v oblasti nezanedbatelnou moc.

Nezřídka žijí v ústraní, ale i tak se k jejich obydlí vydávají zástupy místních s žádostí o pomoc či radu. Čím byla Marie Laveau tak výjimečná, že se dokonce stala zdejší voodoo vůdkyní?

Portrét Marie Laveau, foto Frank Schneider / Creative Commons / Volné dílo

ČARODĚJNICE S DOBRÝM SRDCEM

Za Laveau ke konzultaci svých rozhodnutí týkajících se podnikání nebo záležitostí státu často přicházejí významní členové společnosti, například politici, soudci, právníci, podnikatelé a bohatí vlastníci půdy.

Odpovídá také na otázky týkající se rodinných sporů, zdraví, lásky či financí. A zdá se, že je v těchto záležitostech skutečně úspěšná, čímž si v komunitě buduje značný vliv. Ačkoliv je Laveau zejména voodoo kněžkou, léčitelkou a bylinkářkou, je také oddanou katoličkou.

Pravidelně navštěvuje mše a vyzývá k tomu i ostatní. Sama navíc prosazuje hodnoty, ke kterým vybízí Bible. Žadatelům o pomoc, kteří se zastavují u jejího domu, vyhoví ve kteroukoliv denní či noční hodinu.

Adoptuje několik dětí, krmí hladové a ošetřuje nemocné během epidemie žluté zimnice. Bylo o ní také známo, že pomáhá zotročeným služebníkům při útěku. Když pak v požehnaném věku nedožitých 80 let zemře, na jejím pohřbu se objeví i zástupci zdejší bělošské elity a o jejím skonu informuje řada amerických médií. Je přízeň smetánky důkazem jejích schopností?

Hrob Marie Laveau, foto Patrick S Carroll / Creative Commons / Volné dílo

KOUZELNÝ HROB

Stejně jako mnoho dalších okultistů, také Marie Laveau překvapuje i po své smrti a teprve tehdy se začínají šířit temné legendy. Podle nejznámější z nich mrtvá kněžka slibuje, že každému, kdo napíše na její hrob písmeno X, třikrát se otočí, zaklepe na hrob, vykřikne své přání a zanechá nějakou oběť, bude toto přání splněno.

Brzy poté je Mariina hrobka doslova poseta křížky návštěvníků, což nakonec autority donutilo přistoupit k uzavření hřbitova a na vandaly čekala vysoká pokuta. Plnila dobrodějná kněžka voodoo přání i po smrti, nebo šlo o pouhou pověst, která skončila poničením jejího hrobu?

Královna voodoo je prý zodpovědná za stvoření vlkodlaka z Lousiany, foto Pixabay

STVOŘILA VLKODLAKA?

Další z temných pověstí dokazuje, že ani královna voodoo, jak je jí dodnes přezdíváno, nebyla neomylná. Oblast kolem močálu Manchac údajně obývá děsivé monstrum příbuzné vlkodlaku. Říká se mu rougarou což ve francouzštině doslovně znamená „muž, který se mění ve vlka”.

Má prý lidské tělo porostlé tmavou srstí, psí hlavu a tlamu plnou ostrých často zakrvácených zubů. Pohybuje se po dvou jako člověk a jeho přítomnost obvykle ohlašuje nesnesitelný zápach. Po setmění má napadat děti, které jsou ještě venku, nebo katolíky, kteří nedodržují postní pravidla.

Toto monstrum údajně nedopatřením stvořila Marie Laveau při jednom ze svých rituálů. Během něj prý kastrovala jakousi nadpřirozenou entitu nazvanou Ďáblovo dítě, jenže odříznutá varlata entity se údajně proměnila v ženskou a mužskou verzi vlkodlaka, kněžku napadla a uprchla do divočiny.

Stála za zrodem monstra, které děsí obyvatele New Orleans neopatrná voodoo královna? Nebo jde o pouhou legendu, která vznikla až po její smrti?

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 22.6.2022 2.1tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]
od Mirek Brát 17.6.2022 572
V irské mytologii existuje jedna velmi zajímavá kapitola. Týká se Danaů (originálním názvem Tuatha Dé Danann). Mělo se jednat o rod fešáckých bohů, kteří kdysi vládli celému ostrovu. Mýty však vysvětlují jejich příchod krajně podezřele. Skoro to vypadá, že Danaové přiletěli z hvězd! Na území současného Irska se Danaové objevili přesně na 1. máje. Ne […]
od Mirek Brát 15.6.2022 1.8tis
Zjevení Panny Marie často zprostředkují chmurné apokalyptické vize. Když se však spojí mariánské zjevení s během věcí budoucích v konkrétní lokalitě, jedná se o velmi znepokojivé poselství. Tak tomu bylo ve rwandském městě Kibeho, které se stalo místem nejen mariánského zjevení, ale i pozdějších masakrů, před kterými vize varovaly. V Kibeho došlo k zjevením Panny Marie a Ježíše […]
od Eva Soukupová 12.6.2022 1.4tis
Při výstavbě silnice nedaleko Glasgow pracovníci odkryli pozoruhodné archeologické naleziště s pozůstatky několika středověkých domů. Pod jedním z nich byla pohřbená mnohem starší dýka z doby železné. Podle odborníků jde zřejmě o pozůstatek ochranného rituálu.     Ve skotské obci Bothwell jen pár kilometrů na jihozápad od Glasgow bylo před rokem při výstavbě u silnice […]