18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Náboženství a okultismus
Královna voodoo Marie Laveau: Pro radu si k ní chodili i významní politici
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 29.12.2021
1.6tis
Její nadání jí vyneslo titul královny voodoo, foto Pixabay
181
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

V americkém New Orleans před 200 lety fungovala silná komunita vyznavačů voodoo. Na vrchol tamní hierarchie se propracovala kněžka Marie Laveau, o níž se dodnes vyprávějí barvité příběhy. Její rady tehdy vyhledávali i ti nejvlivnější lidé z širokého okolí.

Její nadání jí vyneslo titul královny voodoo, foto Pixabay Portrét Marie Laveau, foto Frank Schneider / Creative Commons / Volné dílo Královna voodoo je prý zodpovědná za stvoření vlkodlaka z Lousiany, foto Pixabay Hrob Marie Laveau, foto Patrick S Carroll / Creative Commons / Volné dílo

V 19. století se na mnoha místech Severní Ameriky rozrůstají komunity složené z potomků evropských přistěhovalců a jejich černošských otroků. V oblasti New Orleans v Louisianě jsou to především francouzští kolonisté a nyní již svobodní občané afrického původu.

Další zdejší početnou skupinou jsou uprchlíci z Haiti, které z vlasti vyhnala revoluce probíhající v letech 1791–1804. Právě haitští do Ameriky přivážejí voodoo, které si v New Orleans brzy získává nevídanou oblibu dokonce i mezi silně věřícími Evropany.

Jsou to zřejmě tyto mimořádné podmínky, co stojí za zrodem slavné „královny voodoo“ Marie Laveau (1801–1881). Kněžky voodoo se tou dobou ve svých komunitách těší velkému vlivu a mají v oblasti nezanedbatelnou moc.

Nezřídka žijí v ústraní, ale i tak se k jejich obydlí vydávají zástupy místních s žádostí o pomoc či radu. Čím byla Marie Laveau tak výjimečná, že se dokonce stala zdejší voodoo vůdkyní?

Portrét Marie Laveau, foto Frank Schneider / Creative Commons / Volné dílo

ČARODĚJNICE S DOBRÝM SRDCEM

Za Laveau ke konzultaci svých rozhodnutí týkajících se podnikání nebo záležitostí státu často přicházejí významní členové společnosti, například politici, soudci, právníci, podnikatelé a bohatí vlastníci půdy.

Odpovídá také na otázky týkající se rodinných sporů, zdraví, lásky či financí. A zdá se, že je v těchto záležitostech skutečně úspěšná, čímž si v komunitě buduje značný vliv. Ačkoliv je Laveau zejména voodoo kněžkou, léčitelkou a bylinkářkou, je také oddanou katoličkou.

Pravidelně navštěvuje mše a vyzývá k tomu i ostatní. Sama navíc prosazuje hodnoty, ke kterým vybízí Bible. Žadatelům o pomoc, kteří se zastavují u jejího domu, vyhoví ve kteroukoliv denní či noční hodinu.

Adoptuje několik dětí, krmí hladové a ošetřuje nemocné během epidemie žluté zimnice. Bylo o ní také známo, že pomáhá zotročeným služebníkům při útěku. Když pak v požehnaném věku nedožitých 80 let zemře, na jejím pohřbu se objeví i zástupci zdejší bělošské elity a o jejím skonu informuje řada amerických médií. Je přízeň smetánky důkazem jejích schopností?

Hrob Marie Laveau, foto Patrick S Carroll / Creative Commons / Volné dílo

KOUZELNÝ HROB

Stejně jako mnoho dalších okultistů, také Marie Laveau překvapuje i po své smrti a teprve tehdy se začínají šířit temné legendy. Podle nejznámější z nich mrtvá kněžka slibuje, že každému, kdo napíše na její hrob písmeno X, třikrát se otočí, zaklepe na hrob, vykřikne své přání a zanechá nějakou oběť, bude toto přání splněno.

Brzy poté je Mariina hrobka doslova poseta křížky návštěvníků, což nakonec autority donutilo přistoupit k uzavření hřbitova a na vandaly čekala vysoká pokuta. Plnila dobrodějná kněžka voodoo přání i po smrti, nebo šlo o pouhou pověst, která skončila poničením jejího hrobu?

Královna voodoo je prý zodpovědná za stvoření vlkodlaka z Lousiany, foto Pixabay

STVOŘILA VLKODLAKA?

Další z temných pověstí dokazuje, že ani královna voodoo, jak je jí dodnes přezdíváno, nebyla neomylná. Oblast kolem močálu Manchac údajně obývá děsivé monstrum příbuzné vlkodlaku. Říká se mu rougarou což ve francouzštině doslovně znamená „muž, který se mění ve vlka”.

Má prý lidské tělo porostlé tmavou srstí, psí hlavu a tlamu plnou ostrých často zakrvácených zubů. Pohybuje se po dvou jako člověk a jeho přítomnost obvykle ohlašuje nesnesitelný zápach. Po setmění má napadat děti, které jsou ještě venku, nebo katolíky, kteří nedodržují postní pravidla.

Toto monstrum údajně nedopatřením stvořila Marie Laveau při jednom ze svých rituálů. Během něj prý kastrovala jakousi nadpřirozenou entitu nazvanou Ďáblovo dítě, jenže odříznutá varlata entity se údajně proměnila v ženskou a mužskou verzi vlkodlaka, kněžku napadla a uprchla do divočiny.

Stála za zrodem monstra, které děsí obyvatele New Orleans neopatrná voodoo královna? Nebo jde o pouhou legendu, která vznikla až po její smrti?

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 14.1.2022 3.0tis
Hrad v japonské Ósace je jednou z nejznámějších stavebních památek Země vycházejícího slunce. Navíc se zde nacházejí i megalitické kameny. Největší z nich váží přes sto tun! Kdo a proč si dal takovou práci s transportem a umístěním těchto obřích kamenných bloků? Hradní pevnost v Ósace byla vybudována v místě bývalého opevněného buddhistického chrámu z patnáctého století. Archeologové […]
od Lucie Kubešová 13.1.2022 3.0tis
Ostrov nad Ohří v Karlovarském kraji se nachází na úpatí Krušných hor. Jako osada byl založen již ve 13. století a v době svého rozmachu v době baroka se dočkal honosného zámku s krásnou zahradou, tehdy dokonce považovanou za další z divů světa. K dalším zajímavostem dnešního města patří také tzv. Posvátný okrsek. Součástí tohoto […]
od Eva Soukupová 11.1.2022 2.8tis
Slavný ohýbač lžiček Uri Geller na sebe rád poutá pozornost médií, k čemuž využívá nejen iluzionistických kousků, ale i kontroverzních prohlášení. V tom nejčerstvějším tvrdí, že zná polohu nejslavnější náboženské relikvie všech dob.     Podle Bible Bůh na hoře Sinaj předal prorokovi Mojžíšovi známé Desatero přikázání a také návod na výrobu truhly, do níž […]
od Dalibor Vrána 10.1.2022 1.6tis
Výjimečná budova, kterou má každý tuzemský zájemce o záhady na dosah ruky, to je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou. Jaká tajemná magie se skrývá v jeho zdech? A proč tu číslo pět hraje tak velkou roli? Dílo českého architekta s italskými kořeny Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723) vznikalo v letech […]
od Dalibor Vrána 10.1.2022 2.7tis
Některé záhadné snímky zcela unikají snahám o vysvětlení, a ani největší skeptici si s nimi neví rady. Patří mezi ně fotka z března 2019, kdy bylo v italském Agropoli údajně zachyceno zjevení Ježíše Krista v oblacích! Šlo jen o hru světla a stínů? Nebo to bylo boží znamení?  Alfredo Lo Brutto je regionální umělec a […]