27. února 1534: Kateřina z Komárova, zvaná též česká Čachtická paní, je odsouzena k trestu smrti hladem. Umírá o dva týdny později.
Domů     Krvavý Měsíc: Přináší varování o konci světa?
Krvavý Měsíc: Přináší varování o konci světa?
od 5.12.2023
3.3tis
Je krvavý měsíc jen zajímavou astronomickou událostí nebo značí ještě něco jiného?
337
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V roce 2019 bylo možné i na našem území pozorovat jeden z nejúchvatnějších a také nejtajemnějších astronomických jevů. Dlouhé zatmění Měsíce a jeho zbarvení do krvavě rudých tónů.

Zatímco pro většinu lidí jde jen o zajímavý úkaz, ve světě magie a esoteriky je to naprosto zásadní událost. Skutečně ohlašuje blížící se apokalypsu?

Je krvavý měsíc jen zajímavou astronomickou událostí nebo značí ještě něco jiného? Tohoto úkazu se obávají snad všechny kultury napříč historií a mají s ním spojené speciální rituály. Jde o dobu vhodnou pro určité typy magie? Nebo je to vážně jen zajímavá podívaná, bez hlubšího významu? Co všechno může barva měsíce ovlivnit? Působí na nás nějak, aniž o tom víme?

Hvězdárny, balkony a terasy, kopce uprostřed divočiny nebo paluby lodí na mořích a oceánech. Tam všude se 27. července 2019 scházejí lidé, aby společně přihlíželi unikátnímu kosmickému úkazu – největšímu zatmění Měsíce v tomto století.

Na téměř dvě hodiny se náš vesmírný průvodce dostává do stínu Země. Tam, kde je jasná obloha, tak lze bez problémů pozorovat, jak se pomalu halí do temnoty a později, jak z ní zase vystupuje. Jenže to není zdaleka všechno.

Úžas totiž vzbuzuje hlavně cihlově oranžové až rudé zabarvení měsíčního kotouče. Podle expertů za to může v první řadě znečištění atmosféry a v té druhé pak unikátní postavení Měsíce v zemském stínu. Jenže opravdu jde jen o astronomický úkaz?

Tohoto úkazu se obávají snad všechny kultury napříč historií a mají s ním spojené speciální rituály.
Tohoto úkazu se obávají snad všechny kultury napříč historií a mají s ním spojené speciální rituály.

Ohlašuje změnu?

Že nejsou krvavé Měsíce jen tak ledajakým úkazem, má údajně dokazovat fakt, že přicházejí v tzv. tetrádách (série čtyř – pozn. red.). Každou takovou tetrádu v dějinách údajně doprovázely různé tragické události – katastrofy, války či revoluce.

Někteří badatelé navíc doplňují, že často tyto události souvisely s židovským obyvatelstvem. V roce 1493 to mělo být vyhnání Židů ze Španělska, v roce 1949 vytvoření státu Izrael a v roce 1967 arabsko-izraelská válka.

„Každý z těchto krvavých Měsíců přinesl tragédii, která ale nakonec skončila triumfem pro židovský národ,“ říká americký pastor John Hagee, podle kterého zatím poslední taková tetráda nastala v letech 2014 a 2015. Byla výjimečná v tom, že se zjevení krvavých Měsíců shodovalo s židovskými svátky.

Spolu s některými dalšími náznaky šlo podle něj o jasnou zprávu od Boha, že se v blízké době odehraje něco zásadního.

Jde o dobu vhodnou pro určité typy magie? Nebo je to vážně jen zajímavá podívaná, bez hlubšího významu?
Jde o dobu vhodnou pro určité typy magie? Nebo je to vážně jen zajímavá podívaná, bez hlubšího významu?

Doba pro magické rituály

Zatímco někteří lidé se zabývají rolí krvavého Měsíce v možném konci světa, jiní ho vnímají spíše jako symbol zásadních změn, na kterou se spíše těší.

Nedávné pozorování rudé Luny bylo prý prostoupeno silnou „vesmírnou energií“, která mohla vnímavějším lidem skutečně pomoci.

„Jde o jedinečnou příležitost pro duchovní uvědomění a očištění,“ tvrdí například česká esoterická autorka Rebeka Sprinncová. Podle ní mělo toto zatmění Měsíce důležitou pozici také v oblasti tzv. lunární magie.

Jde téměř výlučně o ženskou magickou disciplínu, která se zabývá možnostmi využití měsíční energie k očišťujícím a léčivým rituálům.

Dle české spisovatelky Petry Neomillnerové je taková energie temná a zemitá a má skutečně určité transformační schopnosti. „Zatmění má moc věci měnit, dát do pohybu děje, které dlouho vřou pod povrchem, než se naplno projeví.

V meditacích při zatmění člověk snáz objeví svou pravou tvář a je také snadněji schopen ji přijmout takovou, jaká je,“ vysvětluje s tím, že očistné magické rituály je nejlepší provádět před zatměním nebo bezprostředně po něm.

Co všechno může barva měsíce ovlivnit? Působí na nás nějak, aniž o tom víme?
Co všechno může barva měsíce ovlivnit? Působí na nás nějak, aniž o tom víme?

Podporuje agresivitu

Neomillnerová, která se sama prohlašuje za čarodějku, zároveň upozorňuje, že krvavý Měsíc může dát pořádně zabrat naší psychice.

Utlumení empatického vnímání, menší citlivost k potřebám jiných lidí a s tím spojený nárůst hádek a vyhrocených konfliktů či dokonce trestné činnosti. K tomu všemu prý může rudé oko Luny přispívat.

Lidé by se měli proto vyhýbat konfliktům, odsunout řešení složitějších problémů a při úplňkovém dni více odpočívat. Není také dobrý nápad přepínat domácí zvířata, která v takovém případě mohou být agresivnější nebo naopak velmi letargická.

A jak je to s oním blížícím se koncem světa? Podle Petry Neomillnerové je potřeba brát je s rezervou. „Tyto teorie se objevují už dlouhá léta a svět se točí dál,“ říká.

Jenže co když mají pravdu ti, kteří tvrdí, že krvavé podoby úplňku jsou jen jakýmsi odpočítáváním? Opravdu může s červencovým jevem souviset i následující vlna sucha, požárů a dalších katastrof? Nebo šlo prostě jen o náhodu?

Foto: Pxfuel
Lokalita:
reklama
Související články
od 26.2.2024 731
Putuje po celé Galileji. Kam vkročí, tam si o něm lidé povídají různé báchorky. Mnohdy Ježíše Krista povídačky o jeho činech dokonce předstihnou. Netrvá dlouho a během cesty se k němu chtějí přidat další poutníci a lidé ho vyhledávají pro jeho údajné léčitelské schopnosti a nebývalou moudrost. „Uzdravoval každou nemoc a každou chorobu v lidu,“ popisuje apoštol Matouš ve svém evangeliu (Mat 4:24)
od 23.2.2024 3.0tis
Zažloutlé stránky s vybledlými ilustracemi a honosným písmem, kterému už dnes rozumí málokdo. Tak často vypadají prastaré magické knihy, které už od starověku kolují po světě. Ukrývají se v nich opravdu návody na temná kouzla? Nebo jde ve skutečnosti o neškodné texty plné výmyslů a mystifikací?   Psaní temné magické příručky se prý mnoho let věnoval například křesťanský biskup Gottskalk Niku
od 22.2.2024 2.7tis
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smrti však ani on neunikne. I když vlastně… Podle pověstí a legend se má podařit slavnému eskamotérovi ošálit i samotnou „zubatou“!     Její
od 22.2.2024 3.4tis
Tajemné jevy a osobnosti spojené s nejrůznějšími zázraky a zvláštními schopnostmi. I to je významná součást křesťanství. Mnohé z těchto osobností dnes církev považuje za mystiky - jedince s hlubokou duchovní zkušeností. Představujeme ty nejslavnější z nich. Skutečně jim Bůh propůjčil neobyčejné síly?   Na okraji pastviny stojí dvě postavy. Ta starší, služebná v rodině německého šlechtic
od 20.2.2024 2.9tis
Slýchají o něm už děti na prvním stupni základní školy. Učitel národů Jan Amos Komenský  je bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších učenců naší historie. Jenže i za jeho životem a dílem se ukrývají mnohá tajemství a nejasnosti. Věnoval se tento velký myslitel mystickým a okultním vědám?    V honosném salónku sedí dvojice mužů a popíjejí z karaf víno. Ten starší, obdařený hustý
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Monstrózní vesmírné dalekohledy
epochaplus.cz
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
epochaplus.cz
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo