Není zase tak úplně běžné, aby se z mýtu postupem času stala historická pravda. Posun od fikce k realitě však platí pro záhadné zmizení města Rungolt. Podle legendy se tradovalo, že město zničila nějaká obří bouře v Severním moři. Vědci nyní souhlasí, že to byla apokalypsa biblických rozměrů!
Rungolt byl vybudován v oblasti Fríských ostrovů, které tvoří bariéru mezi Severním mořem a vnitřním Waddenským mořem. Právě na umístění v této exponované oblasti město v lednu L.P. 1362 krutě doplatilo!
Úder Grote Mandrenke
Původní „rozostřená“ legenda o záhadném zmizení města Rungolt nyní dostává jasnější obrysy pravdivé události. Město, umístěné pravděpodobně na fríském ostrově Strand, měl ve čtrnáctém století zasáhnout extrémní bouřlivý příliv zvaný Grote Mandrenke.
V době katastrofy mělo město populaci tři tisíce lidí. Nacházelo se zde pět set domů. Kvetl zde obchod nejen zemědělskými produkty. Obchodovanou komoditou byl i jantar. Vše skončilo 15. nebo 16. ledna 1362, kdy na pobřeží udeřila bouře Grote Mandrenke.
Celkem prý zahynulo dvacet pět tisíc lidí, zničeno bylo třicet osad a měst. Mezi nimi i Rungolt.
„Fríská Atlantida“
Rozsáhlé části souše se ocitly pod hladinou moře. K zániku lidských sídel došlo nejen na Fríských ostrovech, ale i v Anglii. Navzdory tomu, že historikové uznali zkázu Rungoltu jako reálnou událost, archeologům se stále nedaří lokalizovat potopené město.
Jeho existenci potvrzují pouze nahodilé nálezy. Největší pozornosti výzkumníků se těší již zmíněný ostrov Strand, v jehož vodách se tato „fríská Atlantida“ pravděpodobně nachází.