Hrad Loket se nad řekou Ohří vypíná již od konce 12. století. Pojmenování Loket získal hrad od ohybu Ohře, jenž při pohledu z výšky připomíná část lidské ruky.
Na počátku 14. století se s ním důvěrně seznámil i budoucí císař Karel IV. Jeho otec Jan Lucemburský ho zde na nějaký čas uvěznil z obav, že by ho nespokojená česká šlechta mohla sesadit z trůnu a novým králem provolat právě jeho syna.
Legenda o založení Karlových Varů
Karel IV. však později Loket navštěvoval rád.
Ostatně již pověst o založení Karlových Varů praví, že to byl právě hrad Loket, odkud se Karel IV. se svou družinou vydal na lov, při němž štval zraněného jelena až k místům, kde ze země vyvěraly místní léčivé prameny.

Nepovedená veselka
K místním skálám se váže legenda o nevydařené svatbě. Zhrzený nápadník dívky, která se nakonec rozhodla pro jiného ženicha, nemohl přenést přes srdce pohled na chystanou veselku. Požádal proto čerta, aby svatebčany proměnil v kámen.
Čert mu vyhověl, avšak odmítnutý nápadník se očekávané úlevy nedočkal – sám totiž utonul v řece…

Častá místní zkameněnI
Loket i jeho okolí jsou vůbec známé častými zkameněními. Místní zlý a krutý purkrabí, jenž v sobě údajně neměl ani kousek citu, poslal do vězení ženu, která se sama musela postarat o děti a neměla tudíž peníze na zaplacení dluhu.
Prosila ho, aby ji nechal na svobodě, ale purkrabí byl neoblomný. Žena proto v zoufalství vykřikla: „Když máš tak kamenné srdce, sám se proměň v kámen!“ A tak se prý také stalo. Z oblohy sjel blesk, udeřil do purkrabího – a ten se v okamžiku proměnil v kámen.

Nejstarší meteorit na svět
Kus kamene má ve svých sbírkách Národní muzeum v Praze, další kus muzeum ve Vídni a jeho část se nachází rovněž i v sokolovském muzeu. Nejedná se však o zbytky pana purkrabího.
Tímto porcovaným kamenem je totiž nejstarší známý meteorit na světě, který v roce 1422 dopadl právě na nádvoří hradu Loket. Měl hmotnost více než sto kilogramů a v 19. století byl rozdělen na několik částí.