Dva současníci z 16. století, kteří jsou nejen muži velmi významnými, ale také tajemnými! Co se skrývá za jejich postavami?
Jméno Jehúda ben Becalel Loew nezní příliš povědomě. Mnohem známější je pojmenování rabi Löw nebo hebrejský akronym Maharal (Morenu Ha-gadol Rabi Liva – náš velký učitel rabi Liva). Náleží muži, který patří mezi nejvýznamnější učence své doby.
Přesné okolnosti narození rabiho Löwa jsou nejasné. Nejčastěji se má za to, že světlo světa spatří roku 1525 v polské Poznani v židovské rodině s českými kořeny. Nejprve působí na Moravě, posléze se z něj stane významný pražský rabín.
Zaslouží se o rozvoj vzdělání, náboženství i mystiky. Umírá roku 1609. Jeho sláva dosahuje takových rozměrů, že jej má navštívit i samotný císař Rudolf II. (1552–1612) Jedná se o pravdu, nebo výmysl? Kdo ví! Jeho postava je obestřena mnoha legendami.
Řada z nich zlidověla do té míry, že jsou považovány za pravdivé, třebaže je není možné podložit historickými prameny. Příkladem je i legenda o Golemovi.
PŮJČOVAL SI OD NĚJ I CÍSAŘ
Mordechaj ben Šemuel Maisel, zkráceně Mordechaj Maisel (1528–1601), je neméně významnou figurou. Jedná se o velmi úspěšného obchodníka a bankéře. Ze svých úspor půjčoval řadě šlechticů a bankéřů. Jeho klientem byl i samotný císař.
Na své náklady nechá v Josefově vystavit řadu budov, podporuje také vědu a umění. Jeho pohádkové bohatství je rovněž obestřeno řadou legend a pověstí. Příkladem je ta o skřítcích a stavbě synagogy, která nese jeho jméno – Maiselova.
Autorka: Eva Lacinová